Üyelere Özel İndirim x Bugüne Özel İlk Alışverişinizde... Sepette %10 Ekstra İndirim Kod: OT78DQG8 Bakım Ürünlerinde Geçerlidir!
Mesaj 1 Mesaj 2 Mesaj 3
Menü
Sepetim
Sağlıklı Beslenmenin Cilt Üzerindeki Etkileri
29.03.2024

Sağlıklı Beslenmenin Cilt Üzerindeki Etkileri

Sağlıklı beslenmenin cilt üzerindeki etkileri ile ilgili yapılan pek çok araştırma ve çalışma var. Bugüne dek yapılmış olan çalışmalar ise sağlıklı beslenmenin cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiler yarattığını kanıtlayacak nitelikte. Vücudun en büyük organı olan deri, sağlıklı beslenme sayesinde çok daha dinç ve dayanıklı hale geliyor.  

Sağlıklı beslenme bütün vitamin ve minerallerin olması gereken seviyede alındığı beslenme düzeni anlamına gelir. Vitamin, mineral ve basit ve yalarım kontrolü ve olması gereken seviyede cilt üzerinde oldukça faydalı etkiler yaratır. Bunun yanı sıra cilt hastalıkları, alerjik reaksiyonlar ya da istenmeyen hassasiyetlere de engel olma konusunda rol oynar. 

Elbette yalnızca beslenme düzeni ile cildin dengesini tamamen değiştirmek mümkün olmayabilir. Ancak sağlıklı beslenmenin cilt üzerinde olumlu çok sayıda etkisi olduğunu dile getirmek de mümkün. Sağlıklı beslenme ve cilt ilişkisi araştırılan ve araştırılmaya devam eden bir konu olsa da, beslenme düzeni, sağlığın önemli ölçüde etkiliyor. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemi, metabolizma yaşı ve hızlı ya da fiziksel görünüm gibi yaşam konforunu da önemli ölçüde etkiliyor. Sağlıklı beslenme olarak adlandırılan bu beslenme düzeninin ne gibi etkenler doğrultusunda değiştiği ise pek çok kişi tarafından merak edilen bir diğer konu.

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Beslenmenin cilt üzerindeki etkileri hakkında araştırma yapan kişiler öncelikli olarak sağlıklı beslenme ile ilgili bilgi sahibi olmak ister. Cilt sağlıklı ve genç bir görüntüye sahip olmak için kolajen hücrelerinin kalitesini ve fibroblast liflerinin elastin proteine ihtiyaç duyar. Bu gibi etkenler ise ancak sağlıklı beslenme ile mümkün hale gelir. Elbette sağlıklı beslenme haricinde yapılan cilt bakım uygulamaları da cildin daha sağlıklı ve genç bir görüntüye sahip olmasına yardımcı olan önemli etkenlerdir. Fakat cilt bakımlarınızın daha etkili sonuçlar vermesin istiyorsanız sağlıklı beslenme ile desteklemeniz gerekir. 

 

Cilt sağlığı için doğru beslenme cildin sağlıklı olmak için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri dengeli ve yeterli seviyede almak anlamına geliyor. Vücudun metabolizma yaşına ve kütlesel yoğunluğa uygun olarak karbonhidrat, protein, yağ, aminoasit ve kalan besinleri doğal kaynaklar ile elde etmesi, yeterli ve dengeli beslenme olarak özetlenir. 

Dengeli beslenme cildin daha güçlü olmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri. Temiz içeriklerden oluşan sağlıklı ve dengeli bir beslenme modeli cilt bakımlarından maksimum verimi alma konusunda önemli bir rol oynuyor. Yaşlanma karşıtı koruma sağlamak ya da cilt bariyerini güçlendirmek amacıyla dikkat edilen cilt bakım rutinlerin yanı sıra sağlıklı beslenme de çok önemli bir göreve sahip.

Dolayısıyla sağlıklı beslenme ve cilt güzelliği birbirleriyle etkileşim içerisindedir. Yalnızca beslenme ile cilt sağlığını tamamen değiştirmek hala araştırılan ve kanıtlanmamış bir konu olsa da sağlıklı beslenmenin cilt sağlığı için çok önemli bir rol oynadığını dile getirmek yanlış olmaz. Cildinizin daha sağlıklı hale gelmesini istiyorsanız beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Yaptığınız bakımlardan yüksek verim almayı talep ediyorsanız vitamin ve mineralleri yeterli miktarda aldığınızdan emin olmalısınız.

Sağlıklı beslenme esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli etken ise denge. Yeşil yapraklı sebze ağırlıklı ve kaliteli karbonhidratların sınırlı miktarda alındığı bir beslenme düzeni cildinizin sağlığı adına önemli bir rol oynar. Bunun yanı sıra temiz içerikli süt ve süt ürünleri de beslenmenize dahil olmalıdır. Mineral bakımından zengin gıdalar ile meyve ya da sebze ağırlıklı beslenmek de cildinizin çok daha genç bir görüntüye olmasına yardımcı olur.

Vitamin ve Minerallerin Cilt Üzerindeki Etkileri 

Vitaminlerin ve minerallerin cilt üzerindeki etkileri oldukça uzun bir listeye sahip. Vitamin ve minerallerin bakım ürünleri ile cilde enjekte edilmesi son yılların en sevilen bakım rutinleri arasında bulunuyor. Ancak cildinizin daha sağlıklı ve genç bir görüntüye sahip olması için vitamin ve minerallerin vücudunuz tarafından alınması gerektiğini unutmamak gerek! Çevresel faktörler sebebiyle de zaman içerisinde ciltte kırışıklıklar, lekeler ya da hassasiyet meydana gelebilir. Sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olduğunuz takdirde vücudunuzda vitamin ve mineral açığı bulunmaz. Bu durum cildinizin çevresel faktörlere karşı çok daha dirayetli olmasına yardımcı olur.

Antioksidanlar ve cilt gençliği sağlıklı beslenme ile ilgili en merak edilen konuların arasında gelir. Genel anlamda sağlığı iyileştiren ve bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar pek çok farklı besin içerisinde bulunur. Antioksidan açısından zengin besinlerin tüketildiği bir beslenme programına sahip olmak hücrelerde oluşabilecek DNA hasarlarını önlemeye yardımcı olur. Sağlıklı bir beslenme rutini ile ciltte gençlik sağlamak için antioksidanların yoğunlukta bulunduğu besinleri tüketmek gerekir. Bu besinler arasında yumurta, karaciğer, süt ürünleri, bitkisel yağlar, yeşil yapraklı sebzeler ve havuç veya da mango gibi parlak renkli meyve ve sebzeler bulunur. Sağlıklı beslenme düzeninde bu gibi meyve ve sebzelerin hepsi yeterli miktarda tüketilir.

Dolayısıyla sağlıklı bir beslenme düzeni ile tüketilen sağlıklı yağlar ve cilt nemlendirmesi konusunda çok başarılı bir rol oynar. Eğer cildinizin kuruluk sebebiyle hassasiyet yaşadığını düşünüyorsanız yeme ve içme rutinlerinizi göz önünde bulundurmalı ve gözden geçirmelisiniz. Yeterli miktarda sağlıklı yağ tüketmemek doğru değildir. Bunun yanı sıra içtiğiniz su miktarına özen göstermemek cildin nem dengesinin bozulmasına yol açarak kuruluk yaşamasına sebebiyet verir.

Hidrasyonun cilt sağlığına etkisi beslenme düzeninde göz ardı edilmemesi gereken önemli bir konudur. Sağlıklı beslenme düzeni ile birlikte vücudunuza ihtiyacı olan besin ve su miktarı alırsınız. Gün içerisinde vücudunuzun ihtiyacı olan suyu vermiyorsanız bu durum sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmadığınız anlamına gelir. Yeterli su tüketimi cildin daha parlak olmasını sağlarken cilt bariyerini güçlendirir. Dolayısıyla sağlıklı bir cilt için mutlaka yeterli miktarda su tüketimi gerekir. 

Beslenme Düzeni ile Cilt Lekelerini Azaltmak

Besinlerle cilt lekelerini azaltma son yıllarda cilt bakım rutinleri ile ilgili yapılan araştırmalar arasında yer alan ve halen araştırılan bir konudur. Cilt lekelerini azaltmak için tek bir besini sürekli olarak tüketmek önerilmez. Fakat vücuda antioksidan sağlayan ve bağışıklığı güçlendiren sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak cilt lekeleri ya da kırışıklık gibi istenmeyen etkilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bu durum beslenme ve sivilce ilişkisi içinde geçerlidir. Beslenme düzeninizin sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız kısa süre içerisinde gözle görülür bir fark meydana gelir.  

Pek çok kişi dengeli ve sağlıklı beslenmeyi az beslenmek olarak ele alsa da bu durumun doğru olmadığını dile getirmek gerekir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek talep ettiğiniz her şeyi yeterli miktarda tüketmek anlamına gelir. Özellikle cilt sağlığı adına önemli bir rol oynayan sağlıklı beslenme düzeninize ekleyeceğiniz birtakım besinler kısa süre içerisinde gözle görülür bir sonuç almanıza yardımcı olur.


Havuç, kayısı gibi sarı meyve ve sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler, domates, somon ve uskumru gibi yağlı balıklar ya da fındık cilt sağlığını destekleyen besinler arasında yer alır. Bu gibi cilt sağlığına destek olan besinlerden yana tercih yapmanız dengeli beslenmenizi sağlar. Dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız adına oldukça önemli bir rol oynar.

Blog Son Eklenenler
Babalar Günü için En İyi Hediye: Erkek Bakım Setleri

Babalar Günü için En İyi Hediye: Erkek Bakım Setleri

Babalarımız, hayatımızdaki ilk kahramanlar ve rol modelleridir. Onların sevgisi, koruyuculuğu ve hayat boyunca bize verdikleri destek, her zaman değerini korur. Babalar Günü ise bu özel adamların ne kadar kıymetli olduklarını onlara hissettirmek için iyi bir fırsattır.

Devamını Oku
12.06.2024
EDT EDP Parfüm Arasındaki Farklar Neler?

EDT EDP Parfüm Arasındaki Farklar Neler?

EDT parfüm ya da EDP parfüm, parfümlerin üzerinde gördüğünüz terimlerdir. Eğer kendinize yeni bir parfüm almayı düşünüyorsanız bu terimlerin ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Devamını Oku
10.06.2024
Her Makyaj Çantasının Olmazsa Olmazı: Stick Rujlar

Her Makyaj Çantasının Olmazsa Olmazı: Stick Rujlar

Stick ruj son yılların en sevilen makyaj ürünlerinden biri olmayı başardı. Kullanım esnasında büyük bir pratiklik sunuyor olması sebebiyle tercih edilen bu rujlar oldukça ergonomik tasarımlara sahip.

Devamını Oku
07.06.2024
Yaşlanma Karşıtı Serumlar Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma Karşıtı Serumlar Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma karşıtı serumlar bütün kadınların cilt bakım rutinlerine eklediği kozmetik ürünlerden birisi olarak biliniyor. Farklı markalar tarafından üretilen yaşlanma karşıtı serumlar isimlerinden anlaşılacağı üzere yaşlanmanın istenmeyen etkilerinin minimize edilmesini sağlıyor.

Devamını Oku
03.06.2024
Golden Hour Makeup Nasıl Yapılır?

Golden Hour Makeup Nasıl Yapılır?

Golden hour makeup nedir? sorusu son dönemlerde sosyal medyada en çok araştırılan konulardan biri olmayı başardı. Yeni bir makyaj trendi olan golden hour makeup; gündoğumu ve gün batımının verdiği muhteşem enerjiyi yansıtmayı amaçlayarak yapılıyor. 

Devamını Oku
31.05.2024
Liposuction Hakkında Merak Edilenler

Liposuction Hakkında Merak Edilenler

Liposuction bölgesel zayıflama amacıyla son dönemlerde sık tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Kilo alımı birçok farklı sebep doğrultusunda gerçekleşebilir. Kontrolsüz şekilde kilo almak obezite gibi ciddi problemlere yol açabilir.

Devamını Oku
27.05.2024
Fresh Kokuları Sevenlere Özel Çiçekli Kadın Parfümleri

Fresh Kokuları Sevenlere Özel Çiçekli Kadın Parfümleri

Çiçekli parfüm gibi aromatik parfümler özellikle yaz aylarının favorisi olmayı başarıyor. Farklı çiçekler ve içerikler ile hazırlanan çiçekli parfümler hafif bir koku isteyenlerin tercihi oluyor. 

Devamını Oku
22.05.2024
Hacimli Saçlara Kavuşmak için 5 Öneri

Hacimli Saçlara Kavuşmak için 5 Öneri

Hacimli saç sağlıklı, dolgun ve canlı gözüken saç anlamına geliyor. Pek çok kişi saçlarının hacimli gözükmesi için farklı yol ve yöntemler deniyor. Saçlarınızın gün içerisinde sönmemesi ve her zaman yaptığınız ilk an gibi gözükmesini istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

Devamını Oku
20.05.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.