Üyelere Özel İndirim x Bugüne Özel İlk Alışverişinizde... Sepette %10 Ekstra İndirim Kod: OT78DQG8 Bakım Ürünlerinde Geçerlidir!
Mesaj 1 Mesaj 2 Mesaj 3
Menü
Sepetim
Niacinamide Kullanımı: Faydaları ve Yan Etkileri
08.04.2024

Niacinamide Kullanımı: Faydaları ve Yan Etkileri

Cildin aydınlık görünmesi hem ruh hali açısından hem de güzel bir görüntü açısından büyük bir önem taşıyor. Canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için sağlıklı beslenmenin yanı sıra doğru bakım ürünlerini de kullanmak gerekiyor. Bakım ürünleri kullanılmaya başlamadan önce cilt tipinin nasıl olduğu bilinmesi ve kullanılacak ürünlerin ona uygun olması da oldukça önemli konular arasında yer alıyor. Cildin hem temiz hem de ışıltılı bir görünüme sahip olması hemen herkesin kavuşmak istediği bir görüntü. Cilt bakım ürünlerinin amacı da retinol, hyaluronik asit veya nice içerikleri ile bu görünümü sağlayabilmek. Niacinamide de bu bakım ürünleri arasında oldukça trend ürünler arasında yer alıyor. 

Niacinamide nedir sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor. Niacinamide bir tür B3vitamini olarak öne çıkıyor. İçerisinde pek çok besin içeriği bulunan Niacinamide, hem oral yolla hem de harici olarak cilde uygulanabilen bileşiklerden biridir. Vücudun sağlıklı olabilmesi için gerekli olan vitaminler arasında bulunan bu vitamin, besinleri enerjiye dönüştürmede büyük bir rol oynuyor. Yiyecekler vasıtasıyla vücuda girip pek çok fayda sunan bileşen aynı zamanda gözle görülür etkilerini akneli ve lekeli ciltlere destek olarak da gösteriyor. Bu bileşen kozmetik sektöründe sık bir şekilde kullanılıyor ve adı fazla duyulmasa da pek çok cilt ürününde yer alıyor. Her yaştan hemen herkesin kullanımına uygun olan bu bileşeni herhangi bir cilt sorunu olmayanlar da kullanabiliyor. Cilt bariyerinin onarılması, kolajen üretiminin artırılması ve leke oluşumunu engellemek adına kullanılabilen Niacinamide daha aydınlık ve parlak bir cilt görünümüne sahip olmak isteyenler tarafında kullanılabiliyor.

Niacinamide Ciltte Ne İşe Yarar?

Cilt bakım ürünlerinin pek çoğu cildin daha sağlıklı, parlak ve canlı görünmesine yardımcı olmalarıyla meşhur. Bu kapsamda cildin sağlıklı kalmasında büyük bir role sahip olan Niacinamide genellikle cildin nem kazanmasına ve cilt problemlerinin hafif bir şekilde atlatılmasına yardımcı olmasının yanı sıra sağlıklı bir görünüm kazandırıyor. Özellikle hassas ciltlerde ortaya çıkan tahriş ve kızarıklığı ortadan kaldırmaya yarayan bu bileşen aynı zamanda cildi arındırıp detoks etkisi yaratıyor.  Cilde birbirinden farklı pek çok fayda sağlayan Niacinamide faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  •  Aknelere oldukça faydalı olan bileşen iltihap giderici özelliğe sahip olduğundan dolayı akne tedavisinde kullanılıyor. Günümüzde pek çok kişinin karşılaştığı sorunlar arasında bulunan akneler ciddi bir sağlık sorunu olmasa da kişilerin özgüvenini zedeleyebiliyor. Niacinamide düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman sivilce ve akne oluşumunu engelliyor ve zaman içerisinde lekelerin giderilmesine de yardımcı oluyor.
  •  Niacinamide yaşlanma karşıtı ürünler arasında bulunuyor. Kırışıklıklar doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olduğu halde bu durumu bazı cilt bakım ürünleriyle geciktirebilmek mümkün. Özellikle kolajen içerikli ürünler yaşlanma karşıtı ürünlerin başında gelir. Vücut bütünlüğünü koruması bakımından önemli bir görev üstlenen kolajen yapımını Niacinamide aktive ediyor. Cilt hücrelerinde bulunan kolajen seviyesini artırmaya yardımcı olan Niacinamide pürüzsüz bir görüntüye kavuşmanızı sağlıyor.
  •  Can sıkıcı durumlardan biri olan leke sorunlarına da oldukça faydalı olan Niacinamide akne izi, yaşlılık lekesi ya da güneş lekesi gibi birçok leke sorunlarına çözüm oluyor. Leke sorunlarına hücresel boyutta yardımcı olan bu bileşen daha aydınlık bir cilde kavuşmanızı sağlıyor. Ciltte oluşan kızarıklık veya koyu leke görünümünü azaltan ve cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olan Niacinamide düzenli kullanımda etkili sonuçlar gösteriyor.
  •  Niacinamide tam bir nem desteği! Cilt için olmazsa olmaz faktörlerden biri olan nem, yeteri miktarda olmadığı zaman çatlakların ve yaşlanma belirtilerinin kaçınılmazı oluyor. Cildin ihtiyacı olan nem karşılandığı zaman cilt daha sağlıklı ve pürüzsüz bir hale geliyor. Cildin nemlenmesi için cilt kuruluğuna iyi gelen ürünler kullanılırken Niacinamide cilt üzerinde bariyer görevi görüyor. Ciltteki serbest yağ ve seramid oranını artıran Niacinamide serum kullanımı ile daha nemli ciltlere sahip olabilirsiniz.
  •  Niacinamide faydaları arasında cilt bariyerini güçlendirmesi ve hassasiyeti azaltması da bulunuyor. Hassasiyeti azaltarak yeni sivilce ve akne oluşumuna da engel olan bileşen cildin yatışmasını sağlıyor.

Niacinamide Kaç Günde Bir Kullanılır?

Cilt bakım ürünleri birçok farklı formda bulunuyor ve hemen hepsinin ayrı kullanım şekli ve dozajı var. Niacinamide hem cilt problemi olanların hem de bakımlı kalmak isteyenlerin kullandığı ürünler arasında yer alıyor. Genel olarak serum formunda kullanılan bu bileşen cilt kızarıklarına da oldukça iyi geliyor. Bunun yanı sıra düşük dozajlı Niacinamide içerikli olan formülasyonlar egzama tedavilerinde de işe yarıyor. Her mevsim kullanıma uygun olan Niacinamide kışın soğuk havaların olumsuz etkileri sebebiyle ve yazın oluşan cilt kuruluğu sebebiyle kullanılabiliyor. Hemen her cilt türüne uygun olan ve zararsız ürünler arasında bulunan Niacinamide günde iki defa kullanılabiliyor. Sabah ve akşam birer kez olmak kaydıyla kullanılabilen bu bileşen düzenli kullanımda etkisini gösteriyor. 

Cilt bakım ürünleri kullanılmadan önce cildin temizlenmesi gerekiyor. Temiz cilde uygulanan ürünler etkisini daha çabuk gösterebiliyor. Niacinamide de kullanılmadan önce cildin bir tonik yardımıyla temizlenmesi öneriliyor. Hemen her cilt tipine uygun olsa da Niacinamide bazı ciltlerde yan etkiler gösterebiliyor. Niacinamide yan etkileri arasında alerjik reaksiyonlar bulunuyor. Niacinamide B3 vitamini içeren bir bileşen olduğundan ve vücudun bu vitaminin tolere edilebilir sınırının 35 mg olduğundan dolayı fazla kullanımı ciltte kızarıklığa sebep olabiliyor. Niacinamide la roche posay en çok önerilen Niacinamidelerden biri. Düzenli kullanımda oldukça etkili ürünler arasında yer alıyor.

Niacinamide Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Cilt lekelerini azaltmaya ve yeni leke oluşumuna engel olmaya yarayan Niacinamide yapılan çalışmalar göz önüne alındığı zaman günlük olarak kullanımda sonra yaklaşık olarak 12 hafta içerisinde etkilerini göstermeye başlıyor. Fakat bu sürede etkinin görülebilmesi için düzenli bir şekilde kullanmak gerekiyor. Hemen her cilt bakım ürününde olduğu gibi Niacinamide de bazı ürünler ile birlikte kullanılabilirken bazı ürünler ile birlikte kullanılamıyor. Niacinamide kullanmak isteyen kişiler genellikle Niacinamide azelaic acid birlikte kullanılır mı ve C vitamini ve Niacinamide birlikte kullanılır mı sorularını merak ediyor ve araştırıyor.

 Niacinamide ve azelaik asit iki farklı asit türü olduğundan dolayı birlikte kullanımı uzmanlar tarafından önerilmiyor. Bu ikisinin birlikte kullanımı sonucunda ciltte kızarıklar meydana gelebiliyor. Bu kapsamda farklı asit türlerinin birlikte kullanılmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra Niacinamide B vitamini formunda olduğundan dolayı C vitamini ile birlikte kullanılabiliyor. Birlikte kullanılabilen bu iki ürün ciltte önemli iyileşmelere sebep oluyor. Niacinamide kullanmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer konu ise Arbutin ve Niacinamide farkı. Arbutin genellikle lekeler ile savaşmak için kullanılırken Niacinamide gözenekler ve sebum dengesi alanlarında etkili oluyor. Bu kapsamda ikisi de asit olmadığı için her gün sabah ve akşam olarak kullanıma uygun ürünler arasında bulunuyor. Arbutin özellikle güneşe maruz kalındıktan sonra cildin koyulaşma derecesini azaltıyor. Niacinamide ise B3 vitamin türü olduğundan dolayı cildin yenilenme sürecine katkı sağlıyor.

Blog Son Eklenenler
Babalar Günü için En İyi Hediye: Erkek Bakım Setleri

Babalar Günü için En İyi Hediye: Erkek Bakım Setleri

Babalarımız, hayatımızdaki ilk kahramanlar ve rol modelleridir. Onların sevgisi, koruyuculuğu ve hayat boyunca bize verdikleri destek, her zaman değerini korur. Babalar Günü ise bu özel adamların ne kadar kıymetli olduklarını onlara hissettirmek için iyi bir fırsattır.

Devamını Oku
12.06.2024
EDT EDP Parfüm Arasındaki Farklar Neler?

EDT EDP Parfüm Arasındaki Farklar Neler?

EDT parfüm ya da EDP parfüm, parfümlerin üzerinde gördüğünüz terimlerdir. Eğer kendinize yeni bir parfüm almayı düşünüyorsanız bu terimlerin ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Devamını Oku
10.06.2024
Her Makyaj Çantasının Olmazsa Olmazı: Stick Rujlar

Her Makyaj Çantasının Olmazsa Olmazı: Stick Rujlar

Stick ruj son yılların en sevilen makyaj ürünlerinden biri olmayı başardı. Kullanım esnasında büyük bir pratiklik sunuyor olması sebebiyle tercih edilen bu rujlar oldukça ergonomik tasarımlara sahip.

Devamını Oku
07.06.2024
Yaşlanma Karşıtı Serumlar Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma Karşıtı Serumlar Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma karşıtı serumlar bütün kadınların cilt bakım rutinlerine eklediği kozmetik ürünlerden birisi olarak biliniyor. Farklı markalar tarafından üretilen yaşlanma karşıtı serumlar isimlerinden anlaşılacağı üzere yaşlanmanın istenmeyen etkilerinin minimize edilmesini sağlıyor.

Devamını Oku
03.06.2024
Golden Hour Makeup Nasıl Yapılır?

Golden Hour Makeup Nasıl Yapılır?

Golden hour makeup nedir? sorusu son dönemlerde sosyal medyada en çok araştırılan konulardan biri olmayı başardı. Yeni bir makyaj trendi olan golden hour makeup; gündoğumu ve gün batımının verdiği muhteşem enerjiyi yansıtmayı amaçlayarak yapılıyor. 

Devamını Oku
31.05.2024
Liposuction Hakkında Merak Edilenler

Liposuction Hakkında Merak Edilenler

Liposuction bölgesel zayıflama amacıyla son dönemlerde sık tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Kilo alımı birçok farklı sebep doğrultusunda gerçekleşebilir. Kontrolsüz şekilde kilo almak obezite gibi ciddi problemlere yol açabilir.

Devamını Oku
27.05.2024
Fresh Kokuları Sevenlere Özel Çiçekli Kadın Parfümleri

Fresh Kokuları Sevenlere Özel Çiçekli Kadın Parfümleri

Çiçekli parfüm gibi aromatik parfümler özellikle yaz aylarının favorisi olmayı başarıyor. Farklı çiçekler ve içerikler ile hazırlanan çiçekli parfümler hafif bir koku isteyenlerin tercihi oluyor. 

Devamını Oku
22.05.2024
Hacimli Saçlara Kavuşmak için 5 Öneri

Hacimli Saçlara Kavuşmak için 5 Öneri

Hacimli saç sağlıklı, dolgun ve canlı gözüken saç anlamına geliyor. Pek çok kişi saçlarının hacimli gözükmesi için farklı yol ve yöntemler deniyor. Saçlarınızın gün içerisinde sönmemesi ve her zaman yaptığınız ilk an gibi gözükmesini istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

Devamını Oku
20.05.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.