x
Mesaj 1 Mesaj 2 Mesaj 3
Menü
Sepetim
Lens Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
05.07.2024

Lens Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Lens bakımı nasıl yapılır?” sorusu kontakt lens ve renkli lens kullananlar tarafından merak ediliyor. Hem sağlık hem kozmetik amaçlı tercih edilen lensler oldukça geniş bir kullanım alanına sahip. Göz bebeğine yerleştirilerek kullanılan lenslerin kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken çok sayıda etken var. Aksi takdirde yeterince sağlıklı ve hijyenik olmaz. Bu durum pek çok farklı probleme yol açabilir.

Lens Nasıl Seçilmeli?

6 aylık lensler ya da 1 yıllık lensler gibi farklı lens çeşitleri bulunur. Lenslerin birbirinden farklı özelliklere sahip olması kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken etkenleri değiştiriyor. Buna bağlı olarak kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken etkenlere, lensin hangi amaç doğrultusunda kullanılıyor olduğu etki ediyor.

Özellikle renkli lensler estetik bir görüntü yaratıyor olmaları sebebiyle tercih ediliyor. Fakat lensin göz bebeğiyle direkt temas halinde olduğunu dolayısıyla mutlaka sağlıklı bir seçenek olması gerektiğini söylemek gerek. Eğer gözleriniz görmediği için ya da renkli lens kullanarak daha estetik bir görüntü yaratmak istediğiniz için bu gibi bir seçim yapıyorsanız mutlaka uzman bir doktordan öneri almalısınız. Göz doktoru tarafından yapılan muayene sonrası doktor sizin için en uygun lensi önerir. Böylelikle göz yapınız ile ilgili yeterli bilgi sahibi olabilir ve en uygun lensi alabilirsiniz.

Lens Kullanım Alanları ve Süresi

Lens kullanımı oldukça konforludur. Eğer göz yapınız ile uyumlu bir lens satın aldıysanız kullanım esnasında hissetmiyor olmanız normal. Bu durum gözünüzde lens olduğunu unutmanıza neden olabilir. Fakat lens kullanırken denize, havuza veya banyoya girmemelisiniz.  

Deniz suyu, havuz suyu veya duştaki şebeke suyu lenslere zarar verir. Lenslerinize temas ettiğinde mikrop kapma ihtimalinin yükselmesine yol açar. Dolayısıyla bu gibi aktivitelerde lenslerinizi mutlaka çıkarmalısınız. Aksi takdirde birçok farklı problemle karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Lens kullanmak istiyor ancak günlük olarak bakım yapmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız farklı seçeneklerden yana tercih yapabilirsiniz. Gelişen teknolojinin tıp dünyasına katkıları ile birlikte meydana gelen yıllık lensler bir yıl boyunca gözünüzden çıkmadan kullanılabilir. Bu gibi özellikleri sebebiyle pek çok kişinin tercihi olmayı başarır. Ancak 1 yıllık lens kullanımı esnasında dikkat etmeniz gereken etkenler olduğunu söylemek gerekir.

Gözlerinizin sağlığı için lens kullanımına dikkat etmeniz önemli. Gerekli bakımları yapmadığınız takdirde lens kullanmak size avantaj değil dezavantaj sağlar. Bir yıllık lens kullanımı oldukça uzun bir süreyi kapsar. Bu süreç dahilinde lenslerin bakımına daha yoğun bir özen göstermeniz gerekir.

Yıllık lens kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken etkenler arasında kullanım süresine dikkat etmeniz gerektiği bulunur. Bir yıllık lens isminden anlaşılacağı üzere bir yıl kullanılabilir. Bir yılın sonunda kullanım mutlaka sona ermeli. Kullanım süresi lensin göze takılmasından itibaren başlar. 

Bir yıl içerisinde kullanmanız gereken lenslerin tarihinin geçmesiyle birlikte kullanırsanız gözlerinizde kızarıklık ve kaşınma meydana gelir. Gözlerinizde kuruluk oluşturur. Korneanın mikrop kapmasına neden olabilir. Dolayısıyla bir yıllık lens kullanımı sırasında mutlaka süreye dikkat etmeniz gerekir.

Eğer bir yıllık lens sizin için uygun değilse ve bu süre size çok uzun geliyorsa 3 aylık lens kullanımı sizin için mantıklı olabilir. 3, 6 veya 12 ay süreyle kullanılabilen bu lenslerin temizliği günlük lensler gibi özel bir solüsyon yardımıyla yapılır. Lenslerin şebeke suyu ile temizlenmesi kesinlikle çok büyük bir hata olur. Yalnızca lensler için özel olarak üretilen solüsyonlar ile temizlik yapılması gerekir. 

Yıllık lenslerin ya da 3 veya 6 ay kullanım için hazırlanan lenslerin gece çıkarılması önerilir. Uyku esnasında lensin kullanılması lenste kaymaya neden olabilir. Bu gibi problemler yaşamamak adına gece yani kullanmadığınız saatlerde çıkartarak solüsyon ile birlikte temizlemek amacıyla kutusuna koymalısınız. Lenslerinizi gece kullandığınız takdirde göz kuruluğu ile karşılaşma ihtimaliniz artar. Bu gibi problemlerin önüne geçmek için kullanmadığınız saatlerde çıkarmaya ve duş ya da banyo gibi aktivitelerde kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Lens Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Lens bakımı kullanım süresi değişse de her lens için en önemli etkenlerin başında gelir. Farklı problemler sebebiyle lens kullanımı göz hastalıklarının giderilmesi konusunda önemli bir rol oynar. Gözlükten daha kolay bir alternatif olarak görülür.

Lens kullanımı yalnızca göz hastalıklarını tedavi etmek amacıyla değil göz renginden memnun olmayan kişilere daha estetik bir görüntü sunmak amacıyla da sunulabilir. Her iki durumda da “1 lens ne kadar kullanılır?” sorusu lens kullanımı esnasında göz önünde bulundurulması gereken en önemli sorulardan biri.

Lenslerin üretim şekilleri birbirinden farklı olduğu için kullanım süreleri farklı olabilir. 3, 6 ve 12 ay kullanılacak şekilde üretilen lensler bulunur.  Kullanım süresi gözünüze taktığınız an başlar. Kullanım süresi sonrasında takılan lensler gözünüzde batma ve bulanık görme hissine yol açar. İlerleyen zamanlarda göz kuruluğu ve enfeksiyon gibi istenmeyen durumlar ile karşılaşmaya yol açabilir.

Lens kullanımları sırasında enfeksiyon gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız lens bakımına özen göstermelisiniz. Kontakt lens bakımı bu amaç için özel olarak üretilmiş solüsyonlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Gece ya da gün içerisinde kullanmayacağınız bir zamanda kendi kabına koyarak üzerine geçecek kadar solüsyon eklemelisiniz. Lenslerinizi kabınıza koyduktan sonra en az 4 saat beklemelisiniz. Bütün bir gece boyunca lenslerinizi solüsyon içerisinde bekletmeniz önerilen bakım yöntemi.

“6 aylık lens nasıl kullanılır?” sorusuna lenslerin kullanım süreleri birbirinden farklı olsa da kullanım şekillerinin aynı olduğuna dair yanıt vermek doğrudur. Kullanmadığınız süre boyunca solüsyon içerisinde kapta tutmalısınız. Ardından avucunuzun içinde lens suyuyla birlikte lense dökmeli ve baş parmağınızın ucuyla lensi almalısınız. Tırnaklarınızın kısa ve temiz olmasına özen göstermelisiniz. Lensi tutmadığınız elinizin iki parmağı yardımıyla gözünüzü açmalı ve göz bebeğinize lensi yerleştirmelisiniz. Eğer lensi göz bebeğinize yerleştirirken zorlanıyorsanız göz bebeğinizi yan tarafa kaydırdıktan sonra gözünüze lens yerleştirebilirsiniz. Ardından gözünüzü hareket ettirerek lensin yerleştirmesini sağlayabilirsiniz. 

Lens taktığımız süre boyunca gözünüzü rahatsızlık hissediyor, batma veya kızarma gibi problemlerle karşılaşıyorsanız bu durum lens bakımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında haberdar olmadığınızın bir göstergesi olabilir. Şayet batma hissi veya kızarıklık hissediyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Aynı zamanda lens kullandığınız süre boyunca yalnızca temiz el ile çıkarmalı ve takmalısınız. Eğer elleriniz kirliyse gözlerinize ve lenslerinize kesinlikle dokunmamalısınız. Kullandığınız süre boyunca lensi hareket ettirmeye çalışmamalısınız.

Kolay ve zahmetsiz şekilde lens bakımını yapmak için ise çeşitli alternatif ürünler bulunuyor. Kontakt lens bakım sistemleri kendilerine ait özel solüsyon sayesinde oldukça kolay şekilde gerçekleşir. Lens bakımı uygun şekilde yapıldığı takdirde kullanım süresi boyunca herhangi bir mikrop kapma riski meydana gelmez. Daha sağlıklı bir kullanıma sahip olması mümkün hale gelir.

Yıllık lens bakımı sanılanın aksine yılda yalnızca bir kez gerçekleşmez. Yıllık lensleri her gün mutlaka solüsyon ile dezenfekte etmelisiniz. Bu süreç dahilinde kullanmadığınız durumlarda kapağı kapalı şekilde ve solüsyon dolu olarak tutmalısınız. Lens bakımı temizliği için kesinlikle şebeke ya da içme suyu kullanmamalısınız. Bu durum lenslerinin kullanım süresini azaltacağı gibi lenslerin yapısının da bozulmasına yol açabilir.

Blog Son Eklenenler
Krill Yağı Kullanmanın Bilinmeyen Faydaları

Krill Yağı Kullanmanın Bilinmeyen Faydaları

Krill yağı Euphausia Superba adlı deniz canlısından elde edilir. Bu deniz canlısı okyanuslarda yaşar. Omega 3 yağ asitleri açısından büyük bir zenginliğe sahip. Yağ fosfolipitler şeklinde bulunur. Bunun yanı sıra A ve E vitamini açısından da oldukça zengin. Besin takviyesi olarak tercih edilebilir.

Devamını Oku
16.07.2024
Aminoasitlerin Sağlık ve Güzellik Üzerindeki Etkileri

Aminoasitlerin Sağlık ve Güzellik Üzerindeki Etkileri

Aminoasit, vücudun temel işlevlerini yerine getirmek amacıyla görev yapan en değerli bileşenlerden biridir. İnsan bedeni tarafından üretilir ve kullanılır.

Devamını Oku
10.07.2024
Lens Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lens Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Lens bakımı nasıl yapılır?” sorusu kontakt lens ve renkli lens kullananlar tarafından merak ediliyor. Hem sağlık hem kozmetik amaçlı tercih edilen lensler oldukça geniş bir kullanım alanına sahip.

Devamını Oku
05.07.2024
Renkli Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

Renkli Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

Renkli güneş kremi, geleneksel güneş kremlerinin sunduğu UV korumasını sağlarken cildinize katacağı farkla özelliklerini gösterir, kusursuz bir görünüm kazandırabilir.

Devamını Oku
03.07.2024
Yeni Sezonun Renkli Makyaj Trendleri

Yeni Sezonun Renkli Makyaj Trendleri

Yeni sezonun renkli makyaj trendleri ile yaza hazır mısınız? Artık yaz mevsimleri tam anlamıyla geldi ve güneş de yüzünü iyiden iyiye göstermeye başladı. Yaz mevsimleri demek, kadınların ışıltılı makyajları ile gözleri büyülemesi demektir.

Devamını Oku
01.07.2024
Işıltılı Bir Cilt için Vücut Simi Uygulama Rehberi

Işıltılı Bir Cilt için Vücut Simi Uygulama Rehberi

“Vücut simi nasıl kullanılır?” son yılların en çok merak edilen güzellik ritüellerinden biri haline geldi. Özellikle yaz aylarının favorisi olmayı başaran vücut simleri farklı markalar tarafından tasarlanmış farklı seçeneklere sahip.

Devamını Oku
28.06.2024
Hijyenik ve Ferah Bir Gün için Genital Bölge Temizleyiciler

Hijyenik ve Ferah Bir Gün için Genital Bölge Temizleyiciler

Genital bölge temizleyici ürünler genital bölgenin pH dengesini korumak için özel olarak üretilir. İçerik olarak klasik cilt bakım ürünlerinden farklıdır.

Devamını Oku
26.06.2024
Ayak Maskesi Kullanmanın Püf Noktaları

Ayak Maskesi Kullanmanın Püf Noktaları

Ayak maskesi ayaklarınızın ihtiyaç duyduğu bakımı sağlamada yardımcı olur. Ayaklarda vücudun her noktası gibi özenli bakıma ihtiyaç duyar. Bütün vücudun yükünü üstlenmek ile yükümlü olan ayaklar, zaman içerisinde kuruyabilir ve nemsiz kalabilir. Nemsiz kalması ise çatlama gibi istenmeyen durumlara sebep olabilir.

Devamını Oku
24.06.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.