Üyelere Özel İndirim x Bugüne Özel İlk Alışverişinizde... Sepette %10 Ekstra İndirim Kod: OT78DQG8 Bakım Ürünlerinde Geçerlidir!
Mesaj 1 Mesaj 2 Mesaj 3
Menü
Sepetim
Göz Makyajı Temizleyicileri: Dikkat Edilmesi Gerekenler
25.03.2024

Göz Makyajı Temizleyicileri: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz makyaj temizleyicileri yoğun ya da hafif, farklı göz makyajlarını çıkarmaya yarayan temizleyici cilt bakım ürünleridir. Doğru ürünler kullanılarak ve aksatılmadan gerçekleştirilen makyaj temizliği sağlıklı bir cilde sahip olmanın en önemli yardımcılarından biridir. Bir makyajın en etkileyici kısımlarından biri göz makyajıdır. Etkileyici ve anlamlı bakışlara sahip olmak isteyenler tarafından tercih edilen göz makyajları birçok farklı ürün yardımıyla yapılır. Göz makyajı temizliği ise makyaj temizliğinin en önemli adımlarından biridir. 

Cilde yapılan makyaj temizlenmediği takdirde gözenekler zaman içerisinde dolar. Gözenekler ise rahatsız edici bir görüntü yaratır. Bunun yanı sıra göz makyajının temizlenmemesi daha farklı durumlara da yol açabilir. Temizlenmeyen göz makyajı gözde kaşınma, hassasiyet ya da göz enfeksiyonu gibi pek çok farklı probleme neden olabilir. Cildin diğer dokularına göre çok daha hassas olan göz çevresi yeterli şekilde temizlenmediği takdirde kısa süre içerisinde kararma gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Dolayısıyla göz makyajının doğru temizlenmesinin önemi göz ve göz çevresini sağlıklı tutmak için gereklidir.

Göz Makyajı Nasıl Temizlenir?

Göz makyajı temizleyicileri farklı formlarda üretilen cilt bakım ürünleridir. Göz makyaj temizleyicileri nedir?” sorusuna verilebilecek yanıtlar arasında yağ ve likit forma bulunan ürünler vardır. Yapılan göz makyajının yoğunluğu ve gözün kendine ait hassasiyet gibi farklı özelliklere sahip olması ürün seçimi esnasında dikkat edilmesi gereken etkenleri değiştirir. Makyaj ve cilt bakım endüstrisinin her geçen gün gelişiyor olması ise, göz makyajı temizleyicilerinde geniş bir listeye sahip olmasını sağlar. Göz makyajını tek adımda kolaylıkla çıkartan ürünler, cilt bakımı rutininizin önemli bir parçasıdır.

Göz makyajı temizleme ürünlerinin büyük bir çoğunluğu likit formda üretilir. Makyaj temizleme su ve losyonları hassas bir doku olan göz çevresindeki cilt dokusunu yıpratmaya engel olur. Eğer göz makyajı temizliği konusunda daha pratik bir ürün istiyorsanız, göz makyajı temizliği için özel olarak üretilmiş temizlik mendillerini tercih edebilirsiniz. Seyahatlerde de kolaylıkla yanınızda taşıyabileceğiniz temizlik mendilleri, likit ürünler gibi akma gibi bir problemle karşılaşmanıza engel olur. 

Göz makyajını kolayca ve hızlıca çıkaran ürünler cildin daha sağlıklı olmasını sağlayarak göz enfeksiyonu gibi istenmeyen durumları da önlemeye yardımcı olur. Makyaj temizliği sırasında göze hasar vermemek ve hafifçe temizlik yapmak önemlidir. Dairesel ve hassas hareketler ile gözde bulunan makyaj ürünlerini temizlemek ve ardından eğer gerekiyorsa durulamak gerekir.  

Hassas göz bölgesi için etkili temizleme ürünleri yumuşak formda üretilen dolayısıyla temizlik esnasında herhangi bir hassasiyet yaratmayan ürünlerdir. Makyaj temizleme ürünleri arasında olan göz makyajı temizleyicilerin sert bir dokuya sahip olmaması çok önemlidir. Aksi takdirde cildin bariyerine zarar verebileceği gibi göz hassasiyeti de yaratabilir.

Göz Makyajı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Göz makyajı temizliği için likit formda bir ürün kullanıyorsanız, bir pamuğa belirli miktarda ürünü dökmeli ve ardından gözün üzerine hafifçe dokunarak belirli bir süre beklemelisiniz. Göz makyaj temizleme suyu içeren pamuğu gözünüzde bekletirken bastırmak önemlidir. Yaklaşık olarak bir dakika kadar her 2 gözünüzde de beklettiğiniz makyaj pamuklarını çektiğinizde makyajınızın büyük bir bölümünün pamuğun üzerinde kaldığını görebilirsiniz. Ardından yeni bir pamuğa tekrar makyaj temizleme suyu dökmeli ve hafifçe ovarak göz makyajınızın kalanlarını temizlemelisiniz.

Suya dayanıklı göz makyajı temizleyicileri özellikle suya dayanıklı maskara kullananlar tarafından tercih edilmelidir. Su geçirmez maskaralar çıkartılırken kirpiklerin deforme olmaması için özen göstermek gerekir. Birkaç dakika gözünüzün üzerinde bekleteceğiniz göz makyajı temizleyicisi, pamuk sayesinde suya dayanıklı hale gelir.

Göz makyajı temizliğinde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi likit bir ürün kullananların tek bir pamuk ile bütün makyajı temizlemeye çalışmalarıdır. Tek bir pamuk üzerine ilave ettiğiniz temizleme suyu sayesinde bütün cildinizi temizlemeye çalışmanız doğru değildir. Bunun yerine göz makyajınız için ayrı cilt makyajınız için ayrı pamuklar kullanmanız çok daha doğru olur. Makyajınızı tamamen temizledikten sonra cilt tipiniz için uygun bir köpük temizleyici yardımıyla kalan kalıntıları da temizleyebilir, böylelikle cildinizin tamamen arınmasını sağlayabilirsiniz.

Gözünüzde bulunan makyajları temizlemek için göz makyajı temizleme jelleri ve köpükleri de tercih edilebilir. Bu formda bulunan ürünleri kullanırken elinize bir miktar aldıktan sonra hafifçe ovalayarak gözlerinizde bulunan makyajı çıkarmanız yeterlidir. Fakat bu aşamada da gözlerinizi oyalarken hassasiyet yaratmamanız ve yoğun bir baskı uygulamamanız önemlidir. Jel ve köpük formda olan temizleyiciler de göz makyajlarını başarılı bir şekilde çıkarmanız konusunda sizlere yardımcı olur.

Göz makyaj temizleyici yağlar da son yılların en popüler cilt temizleyici ürünleri arasında yer alır. Özellikle yoğun bir göz makyajı yaptığınız takdirde tercih edebileceğiniz yağ temizleyicileri bir pamuk ile birlikte kullanabileceğiniz gibi direkt olarak eliniz yardımıyla da uygulayabilirsiniz. Ancak yağ bazlı bir ürün ile temizleme yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli etken gözünüze kaçırmamak olmalıdır. Yağ formda bir temizleyiciyi gözünüze kaçırırsanız bir süre bulanık görme problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi bir durum yaşamamak adına gözlerinizi kapatmalı ve kirpiklerinizi alttan üste olacak şekilde yumuşak hareketler ile temizlemelisiniz. Eğer makyaj temizleyiciniz gözünüze bulaşırsa bol su ile temizlemeli ve başka bir ürün uygulamamalısınız. 

Göz Makyajı Temizleyicisi Seçimi Nasıl Olmalı?

Göz makyajı temizliği esnasında cildiniz için uygun bir ürün kullanmanız gerekir.  Makyaj temizleme işlemini başarılı bir şekilde tamamlamanızı sağlayan göz makyajı temizleyicisi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı etkenler bulunur. 

Göz makyaj temizleyicilerinin kullanımı için seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli etken hassas bir göz çevresine sahip olup olmadığınızdır. Eğer gözleriniz ve göz çevreniz normalden daha hassas ise bu durumda mutlaka hassas gözler için özel olarak üretilen temizleyicileri kullanmanız gerekir. Göz çevrenizin hassas olmasının yanı sıra eğer kontakt lens kullanıyorsanız klasik göz makyajı temizleyicisi ürünlerinin de sizler için yeterli olmayabileceğini dile getirmek mümkündür. Kontakt lens kullanımında gözlerin enfeksiyon ile karşılaşma riski çok daha yüksektir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda mutlaka hassas gözler için özel olarak üretilen temizleyicileri tercih etmek gerekir.

Kendi cilt tipiniz ve göz hassasiyetiniz için uygun bir ürün seçtikten sonra temizleyici kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken etkenler bulunur. Gözleriniz hassas ya da alerjik reaksiyonlara yatkın olmasa dahi temizlik esnasında yapacağınız birkaç küçük hata sebebiyle rahatsızlık yaşamanız söz konusu hale gelebilir. 

Göz makyajınızı temizlerken kullandığınız ürünler gözünüze kaçarsa göz çevrenizi ılık suyla yıkayabilirsiniz. Eğer kullandığınız temizlik ürünü durulama gerektiriyorsa ovuşturmaktan kaçarak nazik hareketlerle ılık su ile durulama yapabilirsiniz. 

Göz makyajı temizleme adımlarında dikkat edilmesi gereken noktalar arasında göz makyajınızı ovuşturarak ve yoğun hareketler yaparak temizlemeniz bulunur. Bunun yerine kavisli, yuvarlak ve nazik hareketler ile temizlik yapmalısınız. Eğer bir pamuk yardımıyla temizlik yapıyorsanız pamuğu belirli bir süre boyunca gözlerinizin üzerinde bekletmek hem gözlerinizin zarar görmesine engel olur hem de makyajın daha kolay şekilde çıkmasını sağlar. Eğer göz makyajınızı temizlerken kullandığınız ürünler gözünüze temas ederse ılık ya da soğuk bir su yardımıyla gözünüzü ve göz çevrenizi yıkayabilirsiniz. Hassas bir göz yapısına sahipseniz en uygun ürünü tercih etmek için bir uzmandan yardım alabilirsiniz!

Blog Son Eklenenler
Babalar Günü için En İyi Hediye: Erkek Bakım Setleri

Babalar Günü için En İyi Hediye: Erkek Bakım Setleri

Babalarımız, hayatımızdaki ilk kahramanlar ve rol modelleridir. Onların sevgisi, koruyuculuğu ve hayat boyunca bize verdikleri destek, her zaman değerini korur. Babalar Günü ise bu özel adamların ne kadar kıymetli olduklarını onlara hissettirmek için iyi bir fırsattır.

Devamını Oku
12.06.2024
EDT EDP Parfüm Arasındaki Farklar Neler?

EDT EDP Parfüm Arasındaki Farklar Neler?

EDT parfüm ya da EDP parfüm, parfümlerin üzerinde gördüğünüz terimlerdir. Eğer kendinize yeni bir parfüm almayı düşünüyorsanız bu terimlerin ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Devamını Oku
10.06.2024
Her Makyaj Çantasının Olmazsa Olmazı: Stick Rujlar

Her Makyaj Çantasının Olmazsa Olmazı: Stick Rujlar

Stick ruj son yılların en sevilen makyaj ürünlerinden biri olmayı başardı. Kullanım esnasında büyük bir pratiklik sunuyor olması sebebiyle tercih edilen bu rujlar oldukça ergonomik tasarımlara sahip.

Devamını Oku
07.06.2024
Yaşlanma Karşıtı Serumlar Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma Karşıtı Serumlar Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma karşıtı serumlar bütün kadınların cilt bakım rutinlerine eklediği kozmetik ürünlerden birisi olarak biliniyor. Farklı markalar tarafından üretilen yaşlanma karşıtı serumlar isimlerinden anlaşılacağı üzere yaşlanmanın istenmeyen etkilerinin minimize edilmesini sağlıyor.

Devamını Oku
03.06.2024
Golden Hour Makeup Nasıl Yapılır?

Golden Hour Makeup Nasıl Yapılır?

Golden hour makeup nedir? sorusu son dönemlerde sosyal medyada en çok araştırılan konulardan biri olmayı başardı. Yeni bir makyaj trendi olan golden hour makeup; gündoğumu ve gün batımının verdiği muhteşem enerjiyi yansıtmayı amaçlayarak yapılıyor. 

Devamını Oku
31.05.2024
Liposuction Hakkında Merak Edilenler

Liposuction Hakkında Merak Edilenler

Liposuction bölgesel zayıflama amacıyla son dönemlerde sık tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Kilo alımı birçok farklı sebep doğrultusunda gerçekleşebilir. Kontrolsüz şekilde kilo almak obezite gibi ciddi problemlere yol açabilir.

Devamını Oku
27.05.2024
Fresh Kokuları Sevenlere Özel Çiçekli Kadın Parfümleri

Fresh Kokuları Sevenlere Özel Çiçekli Kadın Parfümleri

Çiçekli parfüm gibi aromatik parfümler özellikle yaz aylarının favorisi olmayı başarıyor. Farklı çiçekler ve içerikler ile hazırlanan çiçekli parfümler hafif bir koku isteyenlerin tercihi oluyor. 

Devamını Oku
22.05.2024
Hacimli Saçlara Kavuşmak için 5 Öneri

Hacimli Saçlara Kavuşmak için 5 Öneri

Hacimli saç sağlıklı, dolgun ve canlı gözüken saç anlamına geliyor. Pek çok kişi saçlarının hacimli gözükmesi için farklı yol ve yöntemler deniyor. Saçlarınızın gün içerisinde sönmemesi ve her zaman yaptığınız ilk an gibi gözükmesini istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

Devamını Oku
20.05.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.