Üyelere Özel İndirim x Bugüne Özel İlk Alışverişinizde... Sepette %10 Ekstra İndirim Kod: OT78DQG8 Bakım Ürünlerinde Geçerlidir!
Mesaj 1 Mesaj 2 Mesaj 3
Menü
Sepetim
Farklı Cilt Tipleri ve Cilt Tipine Göre Ürün Seçimi
29.03.2024

Farklı Cilt Tipleri ve Cilt Tipine Göre Ürün Seçimi

Cilt tipine göre ürün seçimi cildinize ihtiyacı olan ürünler ile yaptığınız bir cilt bakım rutinine sahip olmanızı sağlar. Doğru rutin ile yapılan temizlik, arındırma ve güçlendirme işlemleri cildinizin çok daha sağlıklı ve temiz bir görüntüye sahip olmasına yardımcı olur. Cilt bakım rutini uygun takdirde gerçekleşmediğinde ciltte çeşitli problemler yaşanabilir. Ancak cildin mümkün olan en başarılı şekilde temizlenmesi adına mutlaka cilt tipine uygun ürünler seçilmelidir. 

Çift tipine uygun olmayan ürünler ile yapılan temizlik ya da bakım işlemleri herhangi bir etki yaratmayabileceği gibi, daha rahatsız bir görüntü de meydana getirebilir. Dolayısıyla kendiniz ve cildiniz için bir cilt bakım rutini oluşturmadan önce mutlaka cilt tipinizi öğrenmelisiniz. Ardından cilt tipinize uygun olarak tercih edeceğiniz ürünler ile bir rutin oluşturmalı rutininizi kesinlikle aksatmamalısınız.

Normal Cilt Nedir, Normal Ciltler için Bakım Nasıl Olmalıdır?

Cilt tipine göre ürün seçimi nedir sorusuna yağlı, normal ya da karma gibi farklı cilt tiplerinden seçim yaparak bu cilt tipine uygun ürünleri tercih etmek şeklinde yanıt vermek mümkündür. Cilt tipiniz hakkında yeterince bilgi sahibi olmak değil tipiniz için en uygun ürünü kullanmanız konusunda sizlere yardımcı olur. Sağlıklı bir cilt görünümü için her cildin kendisi için uygun ürünler ile geliştirilmiş bir rutine ihtiyacı vardır.

Cilt tipine göre ürün seçiminin önemi kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Eğer cildiniz normal bir değilse yani ne kuru ne de yağlı sınıfa giriyorsan, kuru ya da yağlı ciltler için üretilmiş ürünlerden yana tercih yapmak büyük bir hata olur. Bu durum cildinizin kurulmasına ya da yağlı bir görüntüye sebebiyet vermesine neden olabilir. Cildiniz normal olarak değerlendiriliyorsa yani herhangi bir hassasiyete sahip değilse bu durumu korunması ve muhafaza etmesi için uygun ürünler kullanmamız gerekir. 

Normal cilt için önerilen ürünler nemlendiriciler, peelingler, maskeler ve güneş koruyucu gibi cilt bakım ürünlerini içerir. Normal ciltler için bakımı rutini temizleme, arındırma, nemlendirme aşamaları ile oluşturulmalıdır. Temizleme için köpük ya da jel formunda olan temizlik ürünleri tercih edilebilir. Temizleme aşamasından sonra cildi rahatlatan ve gözeneklerin dolmasına engel olan arındırırcı tonikler tercih edilebilir. Nem dengesini korumak normal cilt yapısına sahip kişiler için de çok önemlidir. Dolayısıyla cilt tipine göre nemlendirici seçimi yapılmalı ve mutlaka cilt bakım rutinine eklenmelidir. Bunun yanı sıra gündelik bakımı ek olarak haftada bir ya da iki kere maske kullanımı da normal cilt tipine sahip olanlar için önerilir.

Kuru Cilt Nedir, Kuru Ciltler için Bakım Nasıl Olmalıdır?

Kuru cilt için doğru ürünler cildin kuruluğunu gideren ve hassasiyet yaşamasına engel olan cilt bakım ürünleridir. İsminden de anlaşılacağı üzere kuru ciltler özellikle alın bölgesinde sıklıkla dökülme problemi yaşayan dolayısıyla yeterli nem dengesine sahip olmayan cilt tipleridir. Kuru ciltler özellikle vücudun susuz kaldığı ya da havanın normalin daha üstünde bir sıcaklığa sahip olduğu durumlarda çok daha hassas hale gelir. Genetik faktörler, çevresel ya da dönemsel etkilerde cilt kuruluğu yaşamaya sebebiyet verir. 

Kuru cilt tipine göre temizleyici ürün seçimi oldukça önemlidir. Eğer kuru cilt tipinize uygun bir temizleyici ürün seçmezseniz tercih ettiğiniz ürün cildinizin normalden daha kuru hale gelmesine yol açabilir. Bu durum cildinizde tahriş ve yıpranmaları meydana getirir. Böyle bir problem yaşamamak ve kuru cildinize uygun bir bakım rutini geliştirmek için tercih edeceğiniz ürünlerin içerisinde nemlendirme özelliğinin yüksek olduğundan emin olmanız gerekir.

Cilt tipine uygun serum ve nem maskeleri özellikle kuru bir cilt tipine sahip olanlar adına çok daha önemli bir rol oynar. Eğer kuru bir cilde sahipseniz bu durum yaptığınız makyajların istediğiniz kadar sağlıklı ve güzel bir görüntüye sahip olmasına engel oluyor olabilir. Bu durumda cilt bakım rutininize mutlaka serumları eklemelisiniz. Cilt bakım serumları nemlendirmek, kırışıklıkları gidermek ve leke gibi problemleri ortadan kaldırmak amacıyla kullanabileceğiniz likit cilt bakım ürünleridir. Farklı ve güçlü etken maddelerden oluşan bunun yanı sıra içerik bakımından oldukça yoğun olan serumlar cildinize ihtiyacı olan nemi sağlar. Eğer kuru bir cilde sahipseniz serumları günde 2 kere olmak üzere gündüz ve akşam rutininize dahil edebilirsiniz.

Yağlı Cilt Nedir, Yağlı Ciltler için Bakım Nasıl Olmalıdır?

Yağlı cilt için uygun ürünler yağlı bir cilde sahip olan kişilerin cilt bakım rutinine eklemesi gereken ürünlerdir. Yağlı bir cilde sahip olmak cildinizin aşırı miktarda sebum ürettiği anlamına gelir. Cildin nemli kalmasını sağlayan bir bileşik olan ve cilt için önemli bir rol oynayan sebum aşırı üretildiği takdirde cildin nem dengesini bozabilir. Dolayısıyla yalnızca sebum azlığı sebebiyle değil fazlalığı sebebiyle de ciltteki nem dengesinin bozulması söz konusu olabilir. 

Yağlı cilt tipine özel güneş koruyucu ürünler kullanmak güneşin zararlı etkilerinden korunmanıza yardımcı olurken sebum oranının dengeli hale gelmesine de yardımcı olur. Özellikle t bölgesi adı verilen burun ve alın bölgesinde meydana gelen yağlı görüntüyü ortadan gidermek için mutlaka yağlanma giderici tonik ve losyonlar kullanılmalıdır.

Yağlı cilt tipine göre tonik ve losyon tercihleri yapılırken içeriğinde vücudun nem dengesini düzenleyecek içerikler bulunan ürünlerden yana tercih yapmak gerekir. Yağlı ciltlerin günde en az 2 kere mutlaka bu gibi bir temizleyici yardımıyla temizlenmesi ve ardından nem dengesinin sağlanması için tonik yardımıyla arındırılması gerekir.

Karma ve Hassas Ciltlerin Özellikleri ve Bakım Aşamasında Dikkat Edilecekler

Dış etkenlere karşı çok hızlı ve belirgin şekilde reaksiyon gösteren cilt tipi hassas cilt olarak adlandırılır. Hassas ciltler özellikle kuru ciltleri oldukça yakın olsa da karma olarak adlandırılan yani hem yağlı hem de kuru cildin özelliklerini taşıyan ciltlerinde hassas cilt tipine yatkın olabilecekleri görülür. Soğuk ve sıcak havalardan etkilenen hassas cilt için duyarlılık gözeten ürünler kullanmak, alerjik reaksiyonlar ile karşılaşmayı engel olur.

Karma cilt için ideal ürün seçimi cildin nem dengesini sağlarken nem dengesinde bozulma yaşatmayacak ürünlerden yana tercih yapmak olur. Yağlı ya da kuru ciltler için üretilen ürünler karma ciltler için uygun değildir. Karma ya da akneye eğilimli cilt için uygun ürünler kullanmak cilt bakım rutininin sağlıklı bir cilde sahip olmasını sağlar. Ancak akneye eğilimli, hassas ve karma bir cilde sahipseniz cilt bakım rutinlerinizin cildinizin ihtiyacına göre belirli aralıklar ile değişmesi gerektiğini de göz ardı etmemelisiniz. 

Cilt tipine göre makyaj ürünü seçimi de oldukça önemli bir konudur. Eğer makyajınızın istediğiniz gibi fresh ve sağlıklı bir görüntüye sahip olmasını istiyorsanız mutlaka makyaj ürünü seçimi konusunda cilt tipinizi göz önünde bulundurmalısınız. Cilt tipine uygun ürünlerin kullanımında dikkat edilmesi gerekenler arasında ise en sık yapılan hatalardan biri olan cilt bakım rutinini hiçbir zaman değiştirmemek bulunur. Cilt bakım rutininizi sürekli değiştiriyor olmanız sağlıklı bir etki elde etmenize engel olur. Ancak özellikle hassas ve akneye eğilimli bir cilde sahipseniz cildinizin ihtiyacının periyodik aralıklarla değişebileceğini göz ardı etmemelisiniz. Dolayısıyla cildinizin ihtiyaçlarını izlemek ve bunu uygun ürünler ile rutin oluşturmak çok daha sağlıklı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Blog Son Eklenenler
Babalar Günü için En İyi Hediye: Erkek Bakım Setleri

Babalar Günü için En İyi Hediye: Erkek Bakım Setleri

Babalarımız, hayatımızdaki ilk kahramanlar ve rol modelleridir. Onların sevgisi, koruyuculuğu ve hayat boyunca bize verdikleri destek, her zaman değerini korur. Babalar Günü ise bu özel adamların ne kadar kıymetli olduklarını onlara hissettirmek için iyi bir fırsattır.

Devamını Oku
12.06.2024
EDT EDP Parfüm Arasındaki Farklar Neler?

EDT EDP Parfüm Arasındaki Farklar Neler?

EDT parfüm ya da EDP parfüm, parfümlerin üzerinde gördüğünüz terimlerdir. Eğer kendinize yeni bir parfüm almayı düşünüyorsanız bu terimlerin ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Devamını Oku
10.06.2024
Her Makyaj Çantasının Olmazsa Olmazı: Stick Rujlar

Her Makyaj Çantasının Olmazsa Olmazı: Stick Rujlar

Stick ruj son yılların en sevilen makyaj ürünlerinden biri olmayı başardı. Kullanım esnasında büyük bir pratiklik sunuyor olması sebebiyle tercih edilen bu rujlar oldukça ergonomik tasarımlara sahip.

Devamını Oku
07.06.2024
Yaşlanma Karşıtı Serumlar Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma Karşıtı Serumlar Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma karşıtı serumlar bütün kadınların cilt bakım rutinlerine eklediği kozmetik ürünlerden birisi olarak biliniyor. Farklı markalar tarafından üretilen yaşlanma karşıtı serumlar isimlerinden anlaşılacağı üzere yaşlanmanın istenmeyen etkilerinin minimize edilmesini sağlıyor.

Devamını Oku
03.06.2024
Golden Hour Makeup Nasıl Yapılır?

Golden Hour Makeup Nasıl Yapılır?

Golden hour makeup nedir? sorusu son dönemlerde sosyal medyada en çok araştırılan konulardan biri olmayı başardı. Yeni bir makyaj trendi olan golden hour makeup; gündoğumu ve gün batımının verdiği muhteşem enerjiyi yansıtmayı amaçlayarak yapılıyor. 

Devamını Oku
31.05.2024
Liposuction Hakkında Merak Edilenler

Liposuction Hakkında Merak Edilenler

Liposuction bölgesel zayıflama amacıyla son dönemlerde sık tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Kilo alımı birçok farklı sebep doğrultusunda gerçekleşebilir. Kontrolsüz şekilde kilo almak obezite gibi ciddi problemlere yol açabilir.

Devamını Oku
27.05.2024
Fresh Kokuları Sevenlere Özel Çiçekli Kadın Parfümleri

Fresh Kokuları Sevenlere Özel Çiçekli Kadın Parfümleri

Çiçekli parfüm gibi aromatik parfümler özellikle yaz aylarının favorisi olmayı başarıyor. Farklı çiçekler ve içerikler ile hazırlanan çiçekli parfümler hafif bir koku isteyenlerin tercihi oluyor. 

Devamını Oku
22.05.2024
Hacimli Saçlara Kavuşmak için 5 Öneri

Hacimli Saçlara Kavuşmak için 5 Öneri

Hacimli saç sağlıklı, dolgun ve canlı gözüken saç anlamına geliyor. Pek çok kişi saçlarının hacimli gözükmesi için farklı yol ve yöntemler deniyor. Saçlarınızın gün içerisinde sönmemesi ve her zaman yaptığınız ilk an gibi gözükmesini istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

Devamını Oku
20.05.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.