Üyelere Özel İndirim x Bugüne Özel İlk Alışverişinizde... Sepette %10 Ekstra İndirim Kod: TW8P0D7Q Bakım Ürünlerinde Geçerlidir!
Mesaj 1 Mesaj 2 Mesaj 3
Menü
Sepetim
Farklı Bölgelerde Portakal Kabuğu Görünümü Neden Olur?
08.04.2024

Farklı Bölgelerde Portakal Kabuğu Görünümü Neden Olur?

Ciltte portakal kabuğu görünümü, genellikle kadınlar arasında selülit olarak bilinir. Portakal kabuğu görünümü, cilt üzerinde gamzeli bir görüntünün oluşmasına sebep olur. Genellikle kalça, üst bacak ve karın bölgesinde görülür. Selülit özellikle kadınlarda görülür. Oluşumundaki başlıca etken kadınlık hormonu olan östrojendir. Kadınlarda bulunan östrojen hormonu, bağ dokusunun erkeklerden farklı yapıda olmasına neden olur. Bağ yapısı ise östrojen hormonu, genetik, beslenme ve yaşam tarzı gibi durumlardan etkilenir. Bu faktörler, bağ dokusunun yapısını kısalmasına ve yağ dokusunun bozulmasına sebep olur. 

Cilt altında bulunan bağ dokuları yağ hücrelerinin arasında dik olarak uzanır. Cildin derin dokuları ile cilt yüzeyinin birbirine bağlanmasını sağlayan bağ dokusu, normal büyüklüğe sahip yağ hücreleri için odacıklar ve cepler oluşturur. Fakat yağ hücreleri büyüdükçe bağlar yağ dokusunu sıkıştırır. Büyüyerek bağ dokuları arasına sıkışan yağ hücreleri küçük şişlikler oluşturur ve çıkıntılı bir görünüm oluşturur. Selülit oluşumu son evrede gözle görülür hale gelir. Östrojen hormonu sebebiyle her kadının selülit olma potansiyelinin olduğu söylenebilir. Fakat düzenli bir egzersiz planı ve beslenme düzeni ile selülit oluşumunun önüne geçilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki genetik yapı da selülit oluşumunu etkiler. Eğer genetik yapı selülit görüntüsünü destekliyorsa beslenme ve düzenli egzersiz halinde oluşum minimuma indirilebilir.

Portakal Kabuğu Görünümünün Nedenleri

  • Portakal kabuğu görünümünün nedenleri arasında östrojen hormonu ön plana çıkar. Meydana gelen hormonal düzensizlikler ile özellikle östrojen ve progesteron hormonlarında meydana gelen değişiklikler bu görünümün oluşmasına sebep olabilir. Fakat tek nedeni bu değildir. Vücutta meydana gelen hormonal değişimler, genetik, beslenme düzeni, yaşam tarzı gibi faktörler portakal kabuğu nedenleri arasında yer alır.
  • Özgüven üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilen portakal kabuğu görünümü kilo alıp vermeyle de doğrudan ilişkilidir. Cilt dokusundaki yağ miktarının artması da öne çıkan nedenleri arasında yer alır.
  • Selülit oluşumunun önüne geçebilmek adına beslenme düzenini dengelemek de önemlidir. Özellikle yağlı yiyeceklerin tüketilmesi vücutta yağ depolanmasına neden olur. Düzenli bir egzersiz rutini oluşturmak yalnızca selülit oluşumu için değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için de önem taşır. Düzenli egzersiz yapılmaması halinde vücuttaki yağ oranı artarak özellikle kalça, bacak ve karın bölgesinde gamzeli görünüme sebep olabilir. Ayrıca kötü kan dolaşımı da oluşumu destekler. Özellikle bacaklardaki kan dolaşım problemleri bu şekilde görünümünün oluşmasına sebep olur. 
  • Cildin elastikiyetini azaltarak portakal kabuğu görünümüne sebep olan bir diğer faktör ise sigara ve alkol gibi bağımlılık yapan zararlı alışkanlıkların kullanımıdır. Vücuda zarar vererek cilt elastikiyetini ve kolajen üretimini azaltan bu ürünleri hayatınızdan çıkararak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  • Portakal kabuğu görünümünün pek çok nedeni vardır. Portakal kabuğu görünümü tedavi sürecinde cilt bakım ürünleri dikkatli bir şekilde seçilmeli ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Portakal kabuğu tedavi yöntemi ile birlikte sağlıklı yaşam tarzı ve düzenli egzersiz ile istenmeyen görüntüler azaltılabilir. Eğer ailede genetik olarak selülit problemi varsa egzersizler, sağlıklı beslenme düzenine geçiş, kullanılan ürünler, masaj ve estetik müdahaleler ile büyük oranda azaltmak mümkün hale gelebilir.

Portakal Kabuğu Görünümü Nerelerde Olur?

Portakal kabuğu görünümü cildin yüzeyinde pürüzlü bir görünüm oluşturan bir cilt sorunudur. Bu sorun kadınların %80'inden fazlasını etkiler. Genellikle vücudun alt bölgelerinde daha belirgin hale gelir. Bu bölgelerdeki yağ dokusu ve kan dolaşımı problemleri cilt yüzeyindeki pürüzlü görünümün oluşumuna neden olabilir. Bununla birlikte bu şekilde bir görünüm vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir. Portakal kabuğu görünümünün en sık görüldüğü bölgeler arasında kalça ve bacaklar, karın, kollar, göğüsler ve sırt yer alır. Kalça ve bacak bölgesindeki cilt daha kalındır ve daha fazla yağ hücresi içerir. Özellikle kalçadaki portakal kabuğu görünümü kadınların büyük bölümünde meydana gelir. 

Kan dolaşımı yavaşladığı için cilt yüzeyindeki pürüzlü görünüm daha belirgin hale gelir. Karın bölgesinde de görünümü de oldukça yaygındır. Karın bölgesindeki yağ dokusu ve kan dolaşımı problemleri de bu görünümün oluşmasına neden olabilir. Kolların üst bölgesinde de oluşabilir. Kollardaki yağ dokusu cilt yüzeyindeki pürüzlü görünümün oluşumuna neden olabilir. Genellikle kilo problemi bulunan kişilerde kollarda bu görünüm sıklıkla meydana gelebilir. 

Memede portakal kabuğu görünümü de kadınlarda oluşan ve istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkar. Memedeki yağ dokusu ve hormonal değişiklikler bu görünümün oluşmasına neden olabilir. Yüzdeki portakal kabuğu görünümü ise genellikle diğer vücut bölgelerinde olduğu kadar belirgin olmayabilir. Ancak yüz bölgesinde de görülebilir ve özellikle ileri yaşlarda daha belirgin hale gelebilir. Yüz egzersizleri bu konuda oldukça faydalı ve etkili bir yöntem olarak bilinir. Portakal kabuğu görünümü, birçok kadının endişe duyduğu bir cilt sorunu olsa da sağlıklı bir yaşam tarzı ve düzenli egzersiz gibi önlemler bu istenmeyen görünümünün azaltılmasına yardımcı olabilir.

Portakal Kabuğu Görünümü Nasıl Geçer?

Ciltte oluşan pürüzlü görünümünün azaltılması için birçok yöntem bulunur. Bu yöntemler arasında sağlıklı bir yaşam tarzı, egzersiz, diyet değişiklikleri, masaj, medikal estetik işlemler ve cilt bakım ürünleri yer alır.  Farklı bölgeler için "portakal kabuğu görünümü nasıl gider?” sorusu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Vücuda zarar veren alışkanlıklar ve düzensiz beslenme gibi sağlıksız yaşam tarzları; istenmeyen selülit görünümünü artırabilir. 

Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek ciltteki pürüzlü görünümün azaltılmasına yardımcı olabilir. Yağlı ve işlenmiş yiyeceklerin tüketimi portakal kabuğu görünümünü artırabilir. Bu nedenle diyette sebzeler, meyveler, tam tahıllar ve az yağlı proteinler gibi sağlıklı besinleri tercih etmek cildinizin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilir. 

Düzenli egzersiz, kan dolaşımını artırarak yağ hücrelerinin küçülmesine ve cildin daha düzgün bir görünüme sahip olmasına yardımcı olabilir. Özellikle kardiyo egzersizleri "bacaktaki portakal kabuğu görünümü nasıl geçer?” sorusunun cevabı olabilir. Özellikle bacak, kalça ve karın için yapılan kardiyo egzersizleri ve kas tonu sağlayan egzersizler bu tip görünümlerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Masaj da kan dolaşımını artırarak cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilir. Özellikle selülit masajı, istenmeyen görünümlerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Selüliti azaltmak için kullanılan medikal estetik işlemler arasında en popüler olanı, selülit azaltıcı tedaviler arasında sayılabilir. Bu tedaviler arasında lazer tedavisi, radyo frekans tedavisi, vakumlu masaj ve lenf drenajı gibi yöntemler yer alır.

Bacaktaki portakal kabuğu görünümü için uygulanan selülit masajı ve diğer medikal estetik işlemler iyi sonuçlar almanız için yardımcı olabilir. Cildi nemlendiren ve sıkılaştıran cilt bakım ürünleri de portakal kabuğu görünümünü azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu ürünler genellikle kafein ve retinol gibi etken maddeler içerir. İçeriğinde kafein ve retinol bulunan ürünler sayesinde cildin daha pürüzsüz görünmesi mümkün olur. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı bir diyet uygulamak yaşam tarzınızı değiştirerek yaşam kalitenizi de artırır. Bunların yanı sıra masaj yaparak faydalı içeriklerle üretilen ürünleri kullanarak ve medikal tedavi yöntemleri sayesinde de görünümü alt seviyelere çekebilir ve büyük oranda kurtulabilirsiniz.   

Blog Son Eklenenler
Aminoasitlerin Sağlık ve Güzellik Üzerindeki Etkileri

Aminoasitlerin Sağlık ve Güzellik Üzerindeki Etkileri

Aminoasit, vücudun temel işlevlerini yerine getirmek amacıyla görev yapan en değerli bileşenlerden biridir. İnsan bedeni tarafından üretilir ve kullanılır.

Devamını Oku
10.07.2024
Lens Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lens Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Lens bakımı nasıl yapılır?” sorusu kontakt lens ve renkli lens kullananlar tarafından merak ediliyor. Hem sağlık hem kozmetik amaçlı tercih edilen lensler oldukça geniş bir kullanım alanına sahip.

Devamını Oku
05.07.2024
Renkli Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

Renkli Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

Renkli güneş kremi, geleneksel güneş kremlerinin sunduğu UV korumasını sağlarken cildinize katacağı farkla özelliklerini gösterir, kusursuz bir görünüm kazandırabilir.

Devamını Oku
03.07.2024
Yeni Sezonun Renkli Makyaj Trendleri

Yeni Sezonun Renkli Makyaj Trendleri

Yeni sezonun renkli makyaj trendleri ile yaza hazır mısınız? Artık yaz mevsimleri tam anlamıyla geldi ve güneş de yüzünü iyiden iyiye göstermeye başladı. Yaz mevsimleri demek, kadınların ışıltılı makyajları ile gözleri büyülemesi demektir.

Devamını Oku
01.07.2024
Işıltılı Bir Cilt için Vücut Simi Uygulama Rehberi

Işıltılı Bir Cilt için Vücut Simi Uygulama Rehberi

“Vücut simi nasıl kullanılır?” son yılların en çok merak edilen güzellik ritüellerinden biri haline geldi. Özellikle yaz aylarının favorisi olmayı başaran vücut simleri farklı markalar tarafından tasarlanmış farklı seçeneklere sahip.

Devamını Oku
28.06.2024
Hijyenik ve Ferah Bir Gün için Genital Bölge Temizleyiciler

Hijyenik ve Ferah Bir Gün için Genital Bölge Temizleyiciler

Genital bölge temizleyici ürünler genital bölgenin pH dengesini korumak için özel olarak üretilir. İçerik olarak klasik cilt bakım ürünlerinden farklıdır.

Devamını Oku
26.06.2024
Ayak Maskesi Kullanmanın Püf Noktaları

Ayak Maskesi Kullanmanın Püf Noktaları

Ayak maskesi ayaklarınızın ihtiyaç duyduğu bakımı sağlamada yardımcı olur. Ayaklarda vücudun her noktası gibi özenli bakıma ihtiyaç duyar. Bütün vücudun yükünü üstlenmek ile yükümlü olan ayaklar, zaman içerisinde kuruyabilir ve nemsiz kalabilir. Nemsiz kalması ise çatlama gibi istenmeyen durumlara sebep olabilir.

Devamını Oku
24.06.2024
Stick Güneş Kremleri ile Güneşin Zararlarına Karşı Tam Koruma

Stick Güneş Kremleri ile Güneşin Zararlarına Karşı Tam Koruma

Stick güneş kremleri gündelik bakım rutininin parçası olması gereken ürünlerden birisi olarak biliniyor. Standart güneş kremlerinden daha farklı formlarda üretilen bu ürünler güneş bakım ürünü olarak ele alınıyor.

Devamını Oku
14.06.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.