Üyelere Özel İndirim x Bugüne Özel İlk Alışverişinizde... Sepette %10 Ekstra İndirim Kod: TW8P0D7Q Bakım Ürünlerinde Geçerlidir!
Mesaj 1 Mesaj 2 Mesaj 3
Menü
Sepetim
En Doğru Rutini Oluşturalım: İdeal Vücut Bakımı Nasıl Olmalıdır?
15.04.2024

En Doğru Rutini Oluşturalım: İdeal Vücut Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Canlı ve bakımlı görünen bir vücut için vücudunuzun ihtiyacına uygun olacak şekilde vücut bakım rutini oluşturmalısınız. Vücut ihtiyaçlarınıza yönelik bir bakım rutini yapmadığınız takdirde vücudunuzda matlaşmalar meydana gelebilir. Vücut bakımı birkaç adımdan oluşur ve her adımında kullanılan ürünler ile bakımın yapılış şekli büyük önem taşır.

Özellikle kış aylarında vücut bakımınıza daha çok dikkat etmeniz gerekir. Bunun sebebi nemini kaybeden cilt kurur ve beraberinde canlılığını yitirmesine, erken görünen yaşlılık belirtilerine neden olur. Aynı zamanda doğru bir şekilde yapılmayan vücut bakımı da cildinizde akneye sebep olabilir. Tüm bu olumsuzlukları engellemek için doğru bir vücut bakımı nasıl olmalı? ve nelere dikkat edilmeli. Sizler için derledik!

Vücudunuz için İhtiyaç Duyduğunuz Bakım Nasıl Yapılır?

Bakımlı ve pürüzsüz görünen bir cilt için tüm vücut bakımı yapıyor olabilirsiniz. Ancak bu bakım rutini düzenli ve ihtiyacınıza yönelik olacak şekilde yapılmadığı takdirde pek fazla etki görmemeniz normaldir. Aynı zamanda her bir bakım aşamasında kullandığınız vücut bakım kremi, losyonu ya da nemlendiricisi gibi ürünler de etkili bir sonuç için önem arz eder. Mat, cansız ve kuru görünen cilt için düzenli olarak oluşturmanız gereken bir rutin vardır. İdeal vücut bakım adımları nasıl uygulanır? Şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Duş alırken kese yapmamak ölü derilerin cildinize yerleşmesine neden olur. Bu durum hem sizin için bir süre sonra rahatsızlık verir hem de uyguladığınız vücut bakım kremleri tam olarak etki etmez. Pürüzsüz bir cilt için ilk adım duş alırken kese yaparak ölü derilerden kurtulmanızdır. Aynı zamanda kese yaptığınız zaman kan dolaşımınız artar. Kese tercihini kendi isteğinize göre yapabilirsiniz. Ancak kullandığınız temizleme ürünlerinin cildinizde bıraktığı etkiyi önemsemelisiniz. Kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici içerikli ürünler tercih etmeniz doğru olacaktır.
 • Duş sırasında mümkün olduğunca soğuk su kullanmalısınız. Soğuk su hem cildinizi daha az kurutur hem de kan dolaşımını hızlandırarak dinçlik katar.
 • Duştan çıktıktan sonra mutlaka nemlendirme işlemini yapmanız önemlidir. Vücudunuzda bulunan gözeneklerin en açık olduğu zaman duş sonrasındaki süredir. Bu sırada en uygun nemlendirici krem ile tüm vücudunuzu nemlendirmelisiniz. Nemlendiricileri sürerken aşağıdan yukarıya doğru hareketler yapmak daha faydalı olacaktır. Bunun sebebi yaşlandıkça aşağıya doğru sarkmaya meyilli olan cildinizi her nemlendirme adımınızda yukarı yönlü hareketlerle desteklemenizdir.
 • Cildinizi en pürüzsüz ve canlı haline getirebilmek kan dolaşımını mümkün olduğunca hızlandırmaktan geçer. Bunu ise günde bir kez vücudunuzu fırçalayarak yapabilirsiniz. Aşağıdan yukarıya doğru fırçalama yaparak temiz kanın üste çıkmasını sağlar ve toksinleri atarsınız. Göğüs ve boyun bölgeniz vücudunuzun hassas bölgeleri olduğu için bu kısımları fırçalamamanız gerekir.
 • Haftanın belirli günlerinde cildiniz için gerekli maske işlemlerini yapmalısınız.
 • Kişisel temizliğinize dikkat etmeniz ise cilt bakım rutininin en önemli aşamasıdır. Düzenli olarak çıkan tüylerinizi temizleyerek uyguladığınız losyon ve kremlerin daha iyi nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Temizlenen cilt daha pürüzsüz bir hal alarak istediğiniz görüntüye ulaşmanızı sağlar. Ancak temizleme işlemlerinden sonra nemlendirici uygulamayı unutmamalısınız. Çünkü cildiniz temizlenme aşamasında nem kaybına uğrar.
 • Ayda en az bir kere peeling uygulamanız gerekir. Kese ile atılamayan ölü derileri peeling sayesinde tamamen atabilirsiniz.

Bu adımlara dikkat ederek uyguladığınız bakım rutininiz sonucunda istediğiniz etkiyi alabilirsiniz. Yaz ve kış mevsimlerinde ihtiyaca yönelik ürün değiştirebilirsiniz. Kışın nemini kaybeden cilt için nem dengesini sağlayacak ürünler gerekirken yaz aylarında güneşin etkisinden korumaya yönelik ürünler kullanabilirsiniz. 

Su İçmenin Cilt Bakımına Etkisi

Cilt bakım rutinleri için destekleyici ve en önemli adım ise su içmektir. Az su içtiğinizde vücudunuz yeteri kadar nemlenme sağlayamaz. Yetersiz neme sahip ciltlerde ise kuruluk sorunu meydana gelir. Bunun yanında uyguladığınız vücut bakım kremi de yeterli olmaz. Günlük 2.7 litre su içtiğiniz zaman cildiniz üzerinde gerçekleşen olumlu etkileri şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Yeteri kadar su içmemek cildi kuruttuğu için yaşlanma belirtilerinin erken zamanlarda ortaya çıkmasına neden olur. Canlı görünen bir cilde sahip olmak istiyorsanız günlük belirtilen miktarda su tüketimine özen göstermelisiniz.
 • Hücre yenilenmesi parlak görünen bir cilt için gereklidir. Yeterli miktarda su içtiğiniz zaman hücrelerinizin yenilenmesi sağlanmış olur.
 • Kullandığınız ürünlerin daha iyi etki etmesi için gözeneklerinizin açık olması gerekir. Yalnızca duştan sonra açılan gözenekler ideal bakım için yeterli değildir. Su tüketiminize dikkat ettiğinizde bakım işlemleri için uygun alan oluşturmuş olursunuz.
 • Özellikle yaz aylarında cildiniz hassaslaşır. Cildinizi korumak da bakım yapmak kadar önemlidir. Su tüketiminize dikkat ederek cildiniz için güçlü bir koruma kalkanı oluşturmuş olursunuz.

Daha dinç ve parlak görünen cilt için yeteri kadar su içmeyi ihmal etmemelisiniz. 

Vücut Bakım Rutinini Nasıl Oluşturulur ve Nasıl Desteklenir?

Cildinizin ihtiyacı olan vücut cilt bakımı rutini oluşturmak zamanınızı alabilir. Doğru ve kapsamlı bir rutin için ilk önce vücudunuzun ihtiyaçlarını belirlemelisiniz. Cildinizde kuruluk ya da çatlama varsa buna yönelik vücut bakım kozmetikleri kullanarak bu sorunla baş edebilirsiniz. Bunun ardından 1 haftalık bir düzen oluşturarak başlamanız sizin için daha kolay olacaktır. Bir haftalık düzen içerisine her gün cildinize yapmanız gereken bakımlar, gün aşırı olacak şekilde uygulamanız gereken işlemler ve haftada bir kez yapmanız gereken işlemler olarak ayarlayabilirsiniz. Düzenli olarak hazırladığınız bir haftalık rutini uygulamak hem cildiniz için hem de sizin için faydalı olacaktır. Cildiniz daima ihtiyacı olan bakımı görecek ve siz de hazırladığınız rutine kolay ayak uydurabileceksiniz. Bunun yanında cilt bakım ürünlerinizin orijinal ve faydalı içerikler olduğuna emin olmalısınız. Size zarar verecek ürünleri kullanmak cildinizde alerji ya da tahriş gibi farklı etkilere neden olabilir. İdeal cilt bakımı mutlaka beslenme alışkanlıklarıyla da desteklendiğinde gerçekleşir. Çok fazla yağlı yiyecekler tüketiyorsanız, hazır gıdalarla besleniyor ve beslenme şeklinize dikkat etmiyorsanız uyguladığınız bakım rutini faydasını istediğiniz şekilde göstermeyebilir. Cildinizde sivilce veya siyah nokta sorunu yaşayabilirsiniz. Bu nedenle hazır gıda tüketiminizi kontrol altına alabilir ve rutininizden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Aynı zamanda duş alırken çok fazla sıcak su kullanırsanız cilt kuruluğu yaşayabilirsiniz. Sıcak su vücudunuzdaki nemi alarak daha hızlı cilt kurumasına neden olur. Bu ise pul pul görünen ve kuruluktan çatlamış bir cilt ortaya çıkarır. Duş alırken suyu biraz daha ılık hale getirerek sıcak suyun bu olumsuz etkisinden kurtulabilirsiniz. Daha iyi bir sonuç için bacak ve kollarınızı her duş sonrasında birkaç saniye soğuk suya tutabilirsiniz. Bunun yanında stres ve gerginlik vücudunuz için olumsuz etkiye sahiptir. Daha canlı görünen bir cilt için ilk olarak stres seviyenizi kontrol altına almalısınız. Aynı zamanda egzersizler yaparak cildinizin sıkılaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Yürüyüş ya da esneme egzersizleri yaparak vücudunuzun her zaman dinç kalmasını sağlamak sizin elinizde! Vücudunuzun ihtiyacı olan tüm vücut bakım ürünleri orijinal ve kaliteli olmalıdır. Bu ürünlere ise güvenilir yerlerden ulaşmalısınız. Evdeeczane üzerinden dilediğiniz vücut bakım kozmetiklerine ulaşabilir ve güvenle sahip olabilirsiniz. Bu ürünler sayesinde cildinize ideal bakımı uygulayabilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Aminoasitlerin Sağlık ve Güzellik Üzerindeki Etkileri

Aminoasitlerin Sağlık ve Güzellik Üzerindeki Etkileri

Aminoasit, vücudun temel işlevlerini yerine getirmek amacıyla görev yapan en değerli bileşenlerden biridir. İnsan bedeni tarafından üretilir ve kullanılır.

Devamını Oku
10.07.2024
Lens Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lens Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Lens bakımı nasıl yapılır?” sorusu kontakt lens ve renkli lens kullananlar tarafından merak ediliyor. Hem sağlık hem kozmetik amaçlı tercih edilen lensler oldukça geniş bir kullanım alanına sahip.

Devamını Oku
05.07.2024
Renkli Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

Renkli Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

Renkli güneş kremi, geleneksel güneş kremlerinin sunduğu UV korumasını sağlarken cildinize katacağı farkla özelliklerini gösterir, kusursuz bir görünüm kazandırabilir.

Devamını Oku
03.07.2024
Yeni Sezonun Renkli Makyaj Trendleri

Yeni Sezonun Renkli Makyaj Trendleri

Yeni sezonun renkli makyaj trendleri ile yaza hazır mısınız? Artık yaz mevsimleri tam anlamıyla geldi ve güneş de yüzünü iyiden iyiye göstermeye başladı. Yaz mevsimleri demek, kadınların ışıltılı makyajları ile gözleri büyülemesi demektir.

Devamını Oku
01.07.2024
Işıltılı Bir Cilt için Vücut Simi Uygulama Rehberi

Işıltılı Bir Cilt için Vücut Simi Uygulama Rehberi

“Vücut simi nasıl kullanılır?” son yılların en çok merak edilen güzellik ritüellerinden biri haline geldi. Özellikle yaz aylarının favorisi olmayı başaran vücut simleri farklı markalar tarafından tasarlanmış farklı seçeneklere sahip.

Devamını Oku
28.06.2024
Hijyenik ve Ferah Bir Gün için Genital Bölge Temizleyiciler

Hijyenik ve Ferah Bir Gün için Genital Bölge Temizleyiciler

Genital bölge temizleyici ürünler genital bölgenin pH dengesini korumak için özel olarak üretilir. İçerik olarak klasik cilt bakım ürünlerinden farklıdır.

Devamını Oku
26.06.2024
Ayak Maskesi Kullanmanın Püf Noktaları

Ayak Maskesi Kullanmanın Püf Noktaları

Ayak maskesi ayaklarınızın ihtiyaç duyduğu bakımı sağlamada yardımcı olur. Ayaklarda vücudun her noktası gibi özenli bakıma ihtiyaç duyar. Bütün vücudun yükünü üstlenmek ile yükümlü olan ayaklar, zaman içerisinde kuruyabilir ve nemsiz kalabilir. Nemsiz kalması ise çatlama gibi istenmeyen durumlara sebep olabilir.

Devamını Oku
24.06.2024
Stick Güneş Kremleri ile Güneşin Zararlarına Karşı Tam Koruma

Stick Güneş Kremleri ile Güneşin Zararlarına Karşı Tam Koruma

Stick güneş kremleri gündelik bakım rutininin parçası olması gereken ürünlerden birisi olarak biliniyor. Standart güneş kremlerinden daha farklı formlarda üretilen bu ürünler güneş bakım ürünü olarak ele alınıyor.

Devamını Oku
14.06.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.