Üyelere Özel İndirim x Bugüne Özel İlk Alışverişinizde... Sepette %10 Ekstra İndirim Kod: OT78DQG8 Bakım Ürünlerinde Geçerlidir!
Mesaj 1 Mesaj 2 Mesaj 3
Menü
Sepetim
Azelaik Asit Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?
08.04.2024

Azelaik Asit Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

Özellikle son yıllarda cilt bakım malzemeleri arasında asitlerin tercihi oldukça yaygın bir hale geliyor. Kullanımı doğru bir şekilde yapılmayan asitlerin kullanımı ise dönüşü geri olmayan problemlere sebep olabiliyor. Asit içeriğine sahip olan kozmetik malzemeler genel olarak ciltte bulunan ölü hücreleri temizlemek için tercih ediliyor. Asit içerikli olan serumların kullanılmadan önce cilt tipine uyumlu olup olmadığının araştırılmasının yapılması gerekiyor. Hatta bazı durumlarda doktor ya da uzman kişilerden de yardım almak gerekiyor. 

Bu asit türleri arasında azelaik asit de yer alıyor. Azelaik asit diğer temizleme malzemelerine göre etkisi daha güçlü olan ve cildin yenilenme sürecini hızlandıran bir asit türü olarak karşımıza çıkıyor. Azelaik asit, arpa, çavdar ve buğdayda doğal bir şekilde oluşan ve 9 karbonlu doymuş bir dikarboksilik asit olarak üretiliyor. Bu bileşenler cilt bakımında özellikle de hassas ve akneye meyilli olan cilt bakımında oldukça popüler bir şekilde kullanılıyor. Tahriş riski diğer asitlere oranla daha az olduğundan dolayı sık bir şekilde kullanılıyor. 

Ayrıca azelaik asit farklı etki alanları sayesinde ciltte oluşan hastalıkların tedavisinde de oldukça etkili. Karışık bir molekül olan azelaik asit hem hücre tahribatında hem de iltihaplanan kısımlarda melanin meydana gelmesine engel oluyor. Akne ve akne sonucunda oluşan lekelerin tedavisinde de oldukça başarılı olan azelaik asit ve salisilik asit birlikte kullanımı önerilmiyor. Bu iki içerik üst üste kullanıldığı zaman birbirlerinin etkilerini nötrleme özelliğine sahip olduklarından dolayı ciltte tahrişe sebebiyet verebiliyor. Azelaik asit akne tedavisi, cilt lekeleri ve güneş lekeleri gibi durumlarda uygulanabilen ve bu gibi durumlarda tedaviye etkili olan ürünler arasında yer alıyor.

Azelaik Asit Neye İyi Gelir?

Azelaik asit cildinde problem yaşayan birçok kişi tarafından kullanılıyor. Fakat kişiler asit ürünleri arasında tercih yaparken cildine uygun olup olmadığını kontrol etmeli ve ona göre asit tercihinde bulunmalıdır. Hassas veya cilt rahatsızlığına sahip olan kişilerin asitleri uzman önerisi ile kullanmaları gerekir.  Asitlerin neye iyi gelip gelmediği iyice araştırıldıktan sonra cilt tipine uygun olan asitler kullanılabilir. Ayrıca asit kullanımında haftalık rutin oluşturulmalı ve öncesinde ya da sonrasında ne gibi işlemler gerektiği de bilinmelidir. Azelaik asit neye iyi gelir sorusunun cevapları şu şekilde sıralanabilir:

  •   Gözeneklerin derinlerine kadar iner ve bu bölgelerde peeling etkisi oluşmasını sağlar.
  •   Gözenekleri temizleyerek ölü cilt hücrelerini yok etmeye yarar.
  •   Antibakteriyel bir özelliğe sahip olduğundan dolayı akne ve sivilceler ile mücadele eder.
  •   Ciltte meydana gelen iltihaplanma ve kızarıkların giderilmesine yardımcı olur.
  •   Cilt tonunu eşitleyerek renk düzensizliğini eşitler, ayrıca sivilcelerden ve aknelerden sonra oluşan izlerin yok edilmesine katkı sağlar.
  •   Gebelik ve emzirme döneminde kullanıma uygun olan azelaik asiti hamile ve emziren annelerin ciltleri hassas ise doktor kontrolünde kullanmaları önerilir.
  •   Gluten kullanımına karşı hassas olanların da kullanabileceği asit, gluten içermiyor.

Azelaik Asit Her Gün Kullanılır mı?

Kişilerin ihtiyacına göre jel, krem ya da köpük formunda uygulanabilen azelaik asitin genel olarak tavsiye edilen kullanım şekilleri şöyledir:

  • Azelaik asit kullanılmadan önce ilk olarak cildin ılık su ile nazik bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Cilt kurulandıktan sonra uygulanacak bölgeye az bir miktarda asit uygulanıyor. Daha sonra ise cildin kuruması bekleniyor. Asit kuruyana kadar başka herhangi bir şeyin uygulanmaması öneriliyor.
  •  Doktor tavsiyesi eşliğinde kullanılması faydalı olan azelaik asit kullanımı kişilerin cilt tipine göre değişiklik gösteriyor. Uzman önerilerine göre asit haftada 1 ya da 2 kez uygulanması yeterli oluyor. Bu şekilde kullanımın sonucunda 4 ile 6 ay arasında etkileri görülebiliyor. 

Azelaik asit kullanımından en çok araştırılan konulardan biri de azelaik asit gündüz kullanılır mı konusu. Azelaik asit kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri cildi mümkün olduğu kadar güneşten korumak gerektiğidir. Azelaik asit kullanıldığı zaman mevsim fark etmeden yaz ya da kış güneş kremi de kullanmak gerekiyor. Bu kapsamda asitin gece kullanılması daha uygun görülüyor. Azelaik asit rutini oluşturulurken haftada bir ya da iki kez gece kullanılması kullanıma en uygun rutinler arasında yer alıyor.

Azelaik Asit Nelerle Kullanılmaz?

Azelaik asitler genel olarak retinoidlerle birlikte kullanılabilen içeriğe sahip olan ürünler arasında yer alıyor. Retinoidler A vitamini özelliğine sahip olan kremler olduğundan dolayı birlikte kullanılmaları oldukça faydalıdır. Azelaik asitlerin salisilik asitler ile birlikte kullanılmamaları gerekir. Birbirlerinin etkilerini nötrleyen bu iki bileşim cildin tahriş olmasına sebebiyet verebiliyor. Azelaik asit ve arbutin kullanımı her ne kadar benzer işlevlere sahip gibi görünüyor olsa da bu iki maddenin de birlikte kullanımı önerilmiyor. Tıpkı salisilik asit de olduğu gibi azelaik asit ve arbutinin birlikte kullanılması halinde ciltte tahrişler olabiliyor. 

Hassas ciltlere sahip olan kişilerin rutinlerine eklemesi gereken azelaik asit. Maruderm azelaik asit ile oldukça etkili sonuçlar alınabiliyor. Hemen her asit serumunda olduğu gibi azelaik asit de kullanılmadan önce cilt üzerinde küçük bir bölgeye uygulanması gerekiyor. İlk kullanımda bu şekilde kullanılan asitlerin cildi tahriş edip etmediğini anlamak gerekiyor. Yaşlanma belirtilerini azaltma özelliğine de sahip olan azelaik asit reaktif oksijen çeşitlerini içeriyor. Ayrıca azelaik asit kullanıldıktan sonra cilt kuruyana kadar herhangi bir ürünün cilde sürülmemesi gerekiyor. Cilt tamamen kuruduktan sonra nemlendirici krem ya da losyon uygulaması yapılabiliyor.

Azelaik Asit Serum Nasıl Kullanılır?

Kişilerin cilt tipine göre alanında uzman olan kişiler tarafından önerilmesi gereken azelaik asit rutin olarak haftada bir ya da iki kez olarak uygulanabilir. Azelaik asit serum kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor. Genellikle çok az bir yan etkiye sahip olan azelaik asit cildi çok hassas olanlarda nadir de olsa batma, tahriş, kuruluk, soyulma ve kızarıklığa sebep olabiliyor. Azelaik asit kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise cildi güneşten korumanın gerektiği konusu. Cilde azelaik asit uygulaması yapılırken ister yaz aylarında ister de kış aylarında mevsim fark etmeden güneş koruyucu kremlerin kullanılması gerekiyor. Azelaik asit kullanımında ilk kez kullanılırken ciltte kaşıntı hissi oluşabiliyor. Bu gayet normal bir durum olarak görülüyor. Cilt zaman içerisinde seruma alıştıkça kaşıntı hissi de zamanla kayboluyor. 

Azelaik asit kullanırken merak edilen konulardan arasında azelaik asit ve c vitamini birlikte kullanılır  ve azelaik asit ve niacinamide birlikte kullanılır mı konuları yer alıyor. Azelaik asit c vitamini ile birlikte kullanıldığı zaman daha etkili sonuçlar alınabiliyor. C vitamini serum uygulandıktan sonra uygulanan azelaik asit cilde daha parlak bir görünüm sağlıyor. Cildin dolgun, neme doymuş ve parlak görünmesine de yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra azelaik asit ve niacinamide iki farklı asit türü olduğundan dolayı üst üste uygulanmaması gereken ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünler birlikte kullanıldığı zaman cilt kızararak tepki verebiliyor. Bu gibi durumlarda içerikleri dönüşümlü olarak kullanmak gerekiyor.

Blog Son Eklenenler
Babalar Günü için En İyi Hediye: Erkek Bakım Setleri

Babalar Günü için En İyi Hediye: Erkek Bakım Setleri

Babalarımız, hayatımızdaki ilk kahramanlar ve rol modelleridir. Onların sevgisi, koruyuculuğu ve hayat boyunca bize verdikleri destek, her zaman değerini korur. Babalar Günü ise bu özel adamların ne kadar kıymetli olduklarını onlara hissettirmek için iyi bir fırsattır.

Devamını Oku
12.06.2024
EDT EDP Parfüm Arasındaki Farklar Neler?

EDT EDP Parfüm Arasındaki Farklar Neler?

EDT parfüm ya da EDP parfüm, parfümlerin üzerinde gördüğünüz terimlerdir. Eğer kendinize yeni bir parfüm almayı düşünüyorsanız bu terimlerin ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Devamını Oku
10.06.2024
Her Makyaj Çantasının Olmazsa Olmazı: Stick Rujlar

Her Makyaj Çantasının Olmazsa Olmazı: Stick Rujlar

Stick ruj son yılların en sevilen makyaj ürünlerinden biri olmayı başardı. Kullanım esnasında büyük bir pratiklik sunuyor olması sebebiyle tercih edilen bu rujlar oldukça ergonomik tasarımlara sahip.

Devamını Oku
07.06.2024
Yaşlanma Karşıtı Serumlar Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma Karşıtı Serumlar Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma karşıtı serumlar bütün kadınların cilt bakım rutinlerine eklediği kozmetik ürünlerden birisi olarak biliniyor. Farklı markalar tarafından üretilen yaşlanma karşıtı serumlar isimlerinden anlaşılacağı üzere yaşlanmanın istenmeyen etkilerinin minimize edilmesini sağlıyor.

Devamını Oku
03.06.2024
Golden Hour Makeup Nasıl Yapılır?

Golden Hour Makeup Nasıl Yapılır?

Golden hour makeup nedir? sorusu son dönemlerde sosyal medyada en çok araştırılan konulardan biri olmayı başardı. Yeni bir makyaj trendi olan golden hour makeup; gündoğumu ve gün batımının verdiği muhteşem enerjiyi yansıtmayı amaçlayarak yapılıyor. 

Devamını Oku
31.05.2024
Liposuction Hakkında Merak Edilenler

Liposuction Hakkında Merak Edilenler

Liposuction bölgesel zayıflama amacıyla son dönemlerde sık tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Kilo alımı birçok farklı sebep doğrultusunda gerçekleşebilir. Kontrolsüz şekilde kilo almak obezite gibi ciddi problemlere yol açabilir.

Devamını Oku
27.05.2024
Fresh Kokuları Sevenlere Özel Çiçekli Kadın Parfümleri

Fresh Kokuları Sevenlere Özel Çiçekli Kadın Parfümleri

Çiçekli parfüm gibi aromatik parfümler özellikle yaz aylarının favorisi olmayı başarıyor. Farklı çiçekler ve içerikler ile hazırlanan çiçekli parfümler hafif bir koku isteyenlerin tercihi oluyor. 

Devamını Oku
22.05.2024
Hacimli Saçlara Kavuşmak için 5 Öneri

Hacimli Saçlara Kavuşmak için 5 Öneri

Hacimli saç sağlıklı, dolgun ve canlı gözüken saç anlamına geliyor. Pek çok kişi saçlarının hacimli gözükmesi için farklı yol ve yöntemler deniyor. Saçlarınızın gün içerisinde sönmemesi ve her zaman yaptığınız ilk an gibi gözükmesini istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

Devamını Oku
20.05.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.