x
Mesaj 1 Mesaj 2 Mesaj 3
Menü
Sepetim
Aminoasitlerin Sağlık ve Güzellik Üzerindeki Etkileri
10.07.2024

Aminoasitlerin Sağlık ve Güzellik Üzerindeki Etkileri

Aminoasit, vücudun temel işlevlerini yerine getirmek amacıyla görev yapan en değerli bileşenlerden biridir. İnsan bedeni tarafından üretilir ve kullanılır. Ancak insan bedeni tarafından üretiliyor olmasına rağmen, çevresel ve beslenme faktörleri aminoasitlerin vücutta yeterince üretilmesini engelleyebilir. Aminoasitler, sağlık yanı sıra özellikle cilt sağlığı üzerinde de önemli etkilere sahiptir.

Amino Asit Nedir? 

Proteinlerin ana yapı maddesi olan aminoasitler pek çok farklı göreve sahiptir. Cilt üzerindeki etkileri uzun bir listeye sahiptir. Son yıllarda cilt bakımı denildiğinde pek çok kişinin aklına kolajenler geliyor. Kolajenler, aminoasitlerin birleşmesinden oluşur. Cildin bariyerini oluşturan protein yapısının alt kısmında aminoasit içeriği bulunur. Bu içerik ise cildi korur ve daha canlı bir görüntüye sahip olmasına yardımcı olur. 

Cildi istenilen nem düzeyinde tutmaya yardımcı olmak ve daha sağlıklı bir cilt yapısını sağlamak, aminoasitlerin görevlerinin başında gelir. Dolayısıyla, aminoasit eksikliği yaşandığı takdirde cilt sağlığı üzerinde olumsuz etkiler meydana gelebilir.

Cilt için nem seviyesi, cildin sağlığı açısından kritik bir öneme sahiptir ve su tutma kapasitesi ile yakından ilişkilidir. Cildin en önemli özelliklerinden biri; su tutma düzeyinin ne kadar fazla olduğudur. Cilt ne kadar nemliyse o kadar canlı ve sağlıklı gözükür. Bazı durumlarda yeterince nemlendiriyor olmanıza rağmen cildiniz yeterince nemli gözükmez, bu durum ise kuru ve istenmeyen bir görüntüye neden olabilir. Bu noktada aminoasitler önemli bir görev görür. Cilt altı dokularını iyileştirir, cildin daha uzun süre nemli kalmasını sağlar ve daha sağlıklı ve aydınlık bir görüntü yaratır. Ciltte bulunan farklı aminoasitler bulunur ve tamamının cilt için birçok farklı etkisi vardır.

Düzenli olarak cilt bakımı yapmak yaşlanmanın istenmeyen belirtilerine karşı önemli bir görev görür. Bu sayede kırışıklık, derin çatlaklar ya da cilt tekerlemeleri önüne geçilebilecek problemler haline gelir. Fakat bazı durumlarda ne kadar bakım yaparsanız yapın istenmeyen cilt problemleriyle karşılaşmanız söz konusu olabilir. Bu duruma sebep olan en önemli etkenlerden biri aminoasit yetersizliği yaşıyor olmaktır. 

Amino Asit Takviyesi Nasıl Alınmalı? 

İnsan vücudu pek çok farklı protein üretebilecek potansiyele sahiptir. Aminoasitte insan vücudu tarafından üretilen bileşenlerden birisidir. Ancak günümüzde sağlıksız beslenmenin her geçen gün artıyor olması ve çevresel olumsuz faktörler yeterince amino asit üretimi olmamasına neden olabilir. Bu durumda mutlaka amino asit takviyesi alınmalıdır. Böylelikle hem sağlık hem de cilt için önemli ve faydalı etkiler meydana gelebilir. Bu durum pek çok açıdan önemli avantajlar yaratır.

‘’Aminoasit takviyesi nasıl alınmalıdır?’’ sorusuna verilebilecek farklı yanıtlar bulunabilir. Ancak sağlık için alınan bu gibi takviyeler adına mutlaka bir uzman doktor kontrolünde olmanız gerektiğini de söylemek gerekir. Eğer aminoasit takviyesi almanız gerektiğini düşünüyorsanız uzman bir doktora muayene olmalısınız. Kan testi ve tahliller sayesinde neye dair bir eksiklik yaşadığınızı tespit edilir. Ardından doktor size amino asit takviyesi çeşitleri arasından öneride bulunabilir. 

Yaklaşık olarak 200'ü geçen aminoasit türü bulunmaktadır. Özellikle bunlardan bazıları doğrudan vücut tarafından üretilirken, bazılarının ise dışarıdan alınması gerekir. Sadece cilt sağlığı için değil, genel sağlık açısından da vücudun yeterli amino asit ihtiyacını karşılaması önemlidir.

Amino asit takviye almanın birden farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bunların başında gıda olarak tüketilen hali gelse de amino asit içeren cilt bakım ürünleri de özellikle cilt bakımı için tercih edilebilir. Cilt için oldukça faydalı olması sebebiyle kozmetik sektöründe amino asitler yaygın olarak kullanılır. Amino asit içerikli serum ve kremleri pek çok farklı markada görmek mümkündür. Dolayısıyla bu sayede de cildiniz için takviye alabilir ve cildinizin onarılmasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak cildinizde kullanacağınız ürünlerin cilt yapınız ile uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Eğer seçim yapmakta zorlanıyorsanız bu konuda bir uzmandan yardım alabilirsiniz. 

Amino asitler nedir? sorusuna bu kapsamda cilt ve genel sağlık için yararlı bileşenler oldukları şeklinde yanıt vermek mümkündür. Proteinlerin sindirimi ile oluşan amino asitler özellikle cilt bakımı ve saç bakımında çok uzun sürelerden beri kullanırlar. Proteinlerin oluşturdukları temel yapı taşları olarak kabul edilen amino asitler türlerine göre farklı görevlere ayrılırlar ve başta kalp, kas, deri, göz gibi dokuların oluşmasında görev alırlar. 

Amino asit vücudun birçok farklı yeri için önemli etkilere sahiptir. Ancak özellikle vücut ve cilt sağlığı açısından etkilidir. Spor yapanlar tarafından da kas oluşumu için tercih edilir. Yağsız vücut kütlesinde ve kas gücünü artırmak amacıyla vücutta görev yapmaktadır. Kan akışının düzenlenmesini ve iyileşmesini sağlar. ‘’Amino asitler ne işe yarar?’’Sorusuna bir diğer yanıt da vücudun daha hızlı şekil almasına yardımcı olmalarıdır. Vücudun ve deri altının su tutumunu arttırır. Hücre büyümesinin daha hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlar. İltihaplara karşı başarılıdır ve yorgunluğun minimize edilmesine yardımcı olur. Amino asit takviyesi almak bağışıklık düzeyinin güçlenmesi konusunda önemli bir rol oynar. Hastalıklara karşı direnci başarılı bir şekilde arttırabilir. Bu noktaları göz önünde tutarak kısaca amino asitler sağlık açısından temel yapı taşlarından birisidir denilebilir.

 

Amino Asitlerin Cilde Faydaları

Sağlık adına önemli bir bileşen olan amino asit cilt için önemli bir avantaj yaratır. Bu yüzden cilt ve saç bakımında ürünlerin içinde yer alabilir. Cilt için kullanıldığı takdirde kas dokusu kaybının minimize edilmesine yardımcı olur.

 

Yanlış kozmetik bakımlar, yaşlanma ya da yaralanmalar kas dokusu ve cilt dokusunda hasar yaratabilir.  

 

  • Amino asit içeren takviye çeşitleri kullandığınız takdirde cilt ve kas dokusunda meydana gelen hasar giderilebilir ve DNA’nın onarılmasına yardımcı olabilir. 

  • Cildin daha dayanıklı ve sıkı olmasına da katkıda bulunur. 

  • Ciltte yenilenme sağlayabilir.

  • İnce kırışıklıkların daha az belirgin olmasına yardımcı olabilir. 

  • Elastik dokuyu iyileştirerek yaşlanma karşıtı bir bakım sunabilir.

  • Yalnızca cilt değil saç ve tırnak bakımı içinde tercih edilebilir.

 

Amino asit faydaları oldukça uzun bir listeye sahiptir. Saçların daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olur. Düzenli kullanımda saçların gürleşmesini sağlar. Saç gelişiminin hızlanmasına yardımcı olur. Özellikle kimyasal boya sebebiyle yıpranan saçların kısa süre içerisinde eski ve sağlıklı hale dönmesine yardımcı olabilir. Saçların uzamasında da etki gösterebilir. 

Saç için amino asit takviyesi almak istiyorsanız içerisinde amino asit bulunan saç ürünlerini kullanabilirsiniz. Saç kremleri ve şampuanlar bu amaç için kullanıldığında oldukça etkili sonuçlar doğurabilir. Özellikle ince telli saçlarda kısa süre içerisinde olumlu etkiler görülebilir ve saç tellerinin kalınlaşmasına yardımcı olabilir.

Eğer, tırnaklarınız kısa süre içerisinde kırılıyorsa bu durum amino asit eksikliği yaşadığınızı gösteriyor olabilir. Tırnaklarınızın kırılmasını engellemek ve daha hızlı uzamasını sağlamak için amino asit içeren tırnak bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra vücudunuzu takviye olarak amino asit aldığınız takdirde saçlarınız, tırnaklarınız ve cildiniz için faydaları görebilirsiniz. Ancak amino asit takviyesi almadan önce uzman bir doktor kontrolünden geçmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Herhangi bir uzman tavsiyesi olmadan bu ürünlerden kullanmak cildiniz için istediğiniz etkiyi göstermeyebilir. 

En iyi amino asit cildinize saç ve tırnak bakımı için önemli yararlar sunabilir. Saçlarınızın doğal görünüme sahip olmasına, dökülmelerin azalmasına, ışıltılı ve pürüzsüz bir yapıda olmalarına katkıda bulunabilir. Aynı zamanda sarı renkte görünen tırnaklarınıza ve ışıltısını kaybeden cildinize de yine tercih edeceğiniz ürüne göre faydalar görebilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
Krill Yağı Kullanmanın Bilinmeyen Faydaları

Krill Yağı Kullanmanın Bilinmeyen Faydaları

Krill yağı Euphausia Superba adlı deniz canlısından elde edilir. Bu deniz canlısı okyanuslarda yaşar. Omega 3 yağ asitleri açısından büyük bir zenginliğe sahip. Yağ fosfolipitler şeklinde bulunur. Bunun yanı sıra A ve E vitamini açısından da oldukça zengin. Besin takviyesi olarak tercih edilebilir.

Devamını Oku
16.07.2024
Aminoasitlerin Sağlık ve Güzellik Üzerindeki Etkileri

Aminoasitlerin Sağlık ve Güzellik Üzerindeki Etkileri

Aminoasit, vücudun temel işlevlerini yerine getirmek amacıyla görev yapan en değerli bileşenlerden biridir. İnsan bedeni tarafından üretilir ve kullanılır.

Devamını Oku
10.07.2024
Lens Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lens Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Lens bakımı nasıl yapılır?” sorusu kontakt lens ve renkli lens kullananlar tarafından merak ediliyor. Hem sağlık hem kozmetik amaçlı tercih edilen lensler oldukça geniş bir kullanım alanına sahip.

Devamını Oku
05.07.2024
Renkli Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

Renkli Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları

Renkli güneş kremi, geleneksel güneş kremlerinin sunduğu UV korumasını sağlarken cildinize katacağı farkla özelliklerini gösterir, kusursuz bir görünüm kazandırabilir.

Devamını Oku
03.07.2024
Yeni Sezonun Renkli Makyaj Trendleri

Yeni Sezonun Renkli Makyaj Trendleri

Yeni sezonun renkli makyaj trendleri ile yaza hazır mısınız? Artık yaz mevsimleri tam anlamıyla geldi ve güneş de yüzünü iyiden iyiye göstermeye başladı. Yaz mevsimleri demek, kadınların ışıltılı makyajları ile gözleri büyülemesi demektir.

Devamını Oku
01.07.2024
Işıltılı Bir Cilt için Vücut Simi Uygulama Rehberi

Işıltılı Bir Cilt için Vücut Simi Uygulama Rehberi

“Vücut simi nasıl kullanılır?” son yılların en çok merak edilen güzellik ritüellerinden biri haline geldi. Özellikle yaz aylarının favorisi olmayı başaran vücut simleri farklı markalar tarafından tasarlanmış farklı seçeneklere sahip.

Devamını Oku
28.06.2024
Hijyenik ve Ferah Bir Gün için Genital Bölge Temizleyiciler

Hijyenik ve Ferah Bir Gün için Genital Bölge Temizleyiciler

Genital bölge temizleyici ürünler genital bölgenin pH dengesini korumak için özel olarak üretilir. İçerik olarak klasik cilt bakım ürünlerinden farklıdır.

Devamını Oku
26.06.2024
Ayak Maskesi Kullanmanın Püf Noktaları

Ayak Maskesi Kullanmanın Püf Noktaları

Ayak maskesi ayaklarınızın ihtiyaç duyduğu bakımı sağlamada yardımcı olur. Ayaklarda vücudun her noktası gibi özenli bakıma ihtiyaç duyar. Bütün vücudun yükünü üstlenmek ile yükümlü olan ayaklar, zaman içerisinde kuruyabilir ve nemsiz kalabilir. Nemsiz kalması ise çatlama gibi istenmeyen durumlara sebep olabilir.

Devamını Oku
24.06.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.