Üyelere Özel İndirim x Bugüne Özel İlk Alışverişinizde... Sepette %10 Ekstra İndirim Kod: MMBG90VM Bakım Ürünlerinde Geçerlidir!
Mesaj 1 Mesaj 2 Mesaj 3
Menü
Sepetim
5 Adımda Türk Kahvesi ile Peeling Uygulaması
08.04.2024

5 Adımda Türk Kahvesi ile Peeling Uygulaması

Cilt bakımında ev yapımı pek çok tarif kullanılıyor. Yenileyici ve gözenek temizleyici etkiye sahip bazı içerikler karıştırılarak maske, peeling ve krem olarak uygulanabiliyor. Peeling ciltteki ölü derileri ve gözenekleri temizlemek için uygulanan bir maske yöntemidir. İnce tanecikli yapıya sahip bu maske cildin yenilenmesine ve daha aydınlık görünmesine yardımcı olur. Evde doğal peeling yapılırken genellikle tanecikli yapıya sahip içerikler tercih edilir. Vücuda ve yüze uygulanan bu maske cildin en üst tabakasının soyulmasına yardımcı olur. Tuz, şeker ve Türk kahvesi vücut peelingi yaygın olarak kullanılan seçenekler arasında yer alır. Türk kahvesi peelingi cilde uygulanan bir tür doğal peeling yöntemidir. Farklı yağ ve ürünlerin karışımıyla çeşitli Türk kahvesi peeling tarifleri elde edilebilir. Peki Türk kahvesi peelingi ne işe yarar:

 • Ölü deri hücrelerini temizler: Türk kahvesi peelingi, cilt yüzeyinde biriken ölü deri hücrelerini nazikçe temizleyerek cildin daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar.
 • Cildi canlandırır: Türk kahvesinin içeriğindeki kafein cildi canlandırır ve daha taze bir görünüm kazandırır. Ciltteki kan dolaşımını artırarak cildin daha aydınlık ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.
 • Antioksidan etkileri vardır: Doğal bir antioksidan kaynağı olan Türk kahvesi cilt bakımında da avantaj sağlar. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşarak cilt hücrelerini korur ve yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltabilir.
 • Sivilce ve siyah nokta görünümünü azaltır: Peeling yapmak cilt gözeneklerini temizlemeye yardımcı olur ve sivilce ve siyah nokta oluşumunu azaltabilir. Peeling işlemi aynı zamanda cildin fazla yağını ve kirleri arındırarak tıkalı gözenekleri açabilir.
 • Cilt tonunu eşitler: Cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olabilir. Özellikle güneş lekeleri, hiperpigmentasyon veya cilt tonunda farklılıklar varsa düzenli olarak uygulanan Türk kahvesi peelingi bu durumu hafifletebilir.

Ancak herkesin cildi farklıdır ve bazı insanlar için Türk kahvesi peelingi tahrişe veya hassasiyete neden olabilir. Eğer cildiniz hassas bir yapıya sahipse peelingi uygulamadan önce bir test yapmanız ve cildinizin nasıl tepki verdiğini gözlemlemeniz önemlidir. Ayrıca herhangi bir cilt sorununuz varsa veya cildinizde ciddi bir durum varsa bir dermatologdan tavsiye almanız önerilir.

Adım Adım Cilt Tipinize ve İhtiyacınıza Uygun Türk Kahvesi Uygulaması

 • Cildinizin ihtiyacını belirleyin: Peeling uygulamadan önce cildinizin neye ihtiyaç duyduğunu belirlemeniz en iyi sonucu almanıza yardımcı olacaktır. Kuru bir cilde sahipseniz Türk kahvesi peelingini Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi nemlendirici etkisi olan yağlarla karıştırmanız uygun olacaktır. Siyah nokta ve gözenek probleminiz varsa farklı tanecik boyutuna sahip içerikleri karıştırarak bir maske elde edebilirsiniz. Türk kahvesi peelingi faydaları doğru seçimler yaptığınız taktirde artacaktır.

 

 1. Cildinizi temizleyin: Maske ve peeling uygulaması yapmadan önce cildinizi nazik bir şekilde temizlemelisiniz. Bu adımda yüz temizleme jellerinden yararlanabilirsiniz. Uygulama, temiz ciltte daha iyi etki gösterecektir. Aşırı hassas bir cilde sahip değilseniz peelingden önce buhar maskesi yaparak gözeneklerinizin açılmasını ve işlemin daha kolay cildinizle bütünleşmesini sağlayabilirsiniz. 
 2. Peelingi uygulayacağınız bölgeye uygun bir içerik hazırlayın: Yüz ve vücudun yapısı birbirinden farklıdır. Peeling işlemini yüzünüz için yapacaksanız daha nazik bir işlem yapmalısınız. Bacak, kol ve vücudunuz için daha iri taneciklere sahip peelingi masaj yaparak uygulamayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Türk kahvesi peelingi zararları bilinmelidir. Yanlış uygulama tahriş, çizilme ve kuruma gibi istenmeyen etkiler gösterebilir. 
 3. Nazik bir uygulama yapın: Peelingler her ne kadar vücuttaki ölü deriyi yenilemeye ve cildin aydınlık görünmesine yardımcı olsa da yanlış uygulama istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Yüzünüze maskeyi çok bastırmadan dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulama yapabilirsiniz. Mikro çizikler oluşturmamak ve yüzü tahriş etmemek için işaret, orta ve yüzük parmağınızı kullanarak göz çevreniz dışında yüzünüze maskeyi uygulayabilirsiniz. Ardından 3 ila 5 dakika maskeyi yüzünüzde tutarak etkisini göstermesini beklemelisiniz. Maskeyi temizlerken de nazik olunmalı ve bol su ile maskeyi tamamen arındırabilirsiniz. Vücudunuz için yapacağınız uygulamada da aynı adımları uygulayabilirsiniz. Peelingin ardından tonik ve nemlendirici gibi diğer cilt bakım adımlarına geçebilirsiniz.
 4. Uygulama sıklığını doğru belirleyin: Türk kahvesi yüz maskesi faydaları tam olarak görülmesi için düzenli kullanım önemlidir. Cilt bakım rutininize peelingleri eklemek isterseniz doğru uygulama sıklığını belirlemeniz gerekir. Cilde zarar vermeden etkisini görmek için ayda 2 kez Türk kahvesi peelingi uygulaması yapmanız yeterli olacaktır. Çok sık yapılan uygulama yüzü olduğundan daha hassas hale getirebilir. Türk kahvesi bacak peelingi ise haftada 1 kez uygulanabilir. Düzenli kullanımda vücudunuzda ve yüzünüzde etkilerini görmeye başlayabilirsiniz.

Türk Kahvesi Maskesi Tarifi

Türk kahvesi cilt maskesi olarak farklı pek çok şekilde kullanılabilir. Cildi temizlerken nemlenmesini sağlamak için, bacak ve kollarda batık görünümünü azaltmak için ya da ölü derilerden arındırmak için çeşitli tarifler deneyebilirsiniz. İşte evde kendiniz yapabileceğiniz birkaç farklı Türk kahvesi peeling tarifi:

 • Zeytinyağı Kahve Peeling: Zeytinyağı, peelinglerde en sık kullanılan içeriklerin başında geliyor. Doğal ve zengin içeriklere sahip bu yağ cildinizin nazikçe temizlenirken ihtiyaç duyduğu nemin sağlanmasına yardımcı oluyor. İhtiyacınız olan malzemeler çok basit. 2 yemek kaşığı Türk kahvesi ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı. Yapılış adımları ise; Türk kahvesi ve zeytinyağını bir kapta homojen bir kıvam elde edene kadar iyice karıştırın. Cildinizi temizleyin ve nemli bir halde bırakın. Hazırladığınız karışımı göz çevreniz hariç olmak üzere yavaş ve dairesel hareketlerle cildinize ya da vücudunuza masaj yaparak uygulayın. 5-10 dakika boyunca masaj yaparak peelingi cildinize nüfuz etmesine izin verin. Son olarak, ılık suyla durulayın ve cildinizi nemlendirici bir kremle koruyun.
 • Türk Kahvesi, Yoğurt ve Bal Peelingi: Yoğurt cilt renginizin eşitlenmesine yardımcı olurken bal cildinizi besleyerek lekelerin açılmasına ve nemlenmesine yardımcı olacaktır. İhtiyacınız olan malzemeler 1 yemek kaşığı Türk kahvesi, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı baldan oluşuyor. Yapılışı ise; Türk kahvesi, yoğurt ve balı bir kapta iyice karıştırın. Cildinizi temizleyip nemli bir halde bırakın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve dairesel hareketlerle masaj yaparak cildinize nüfuz etmesini sağlayın. 10-15 dakika bekledikten sonra, ılık suyla durulayın ve cildinizi nemlendirici bir kremle koruyun.
 • Türk Kahvesi ve Hindistan Cevizi Yağı Peelingi: Nemlendirici ve yenileyici etkisi ile Hindistan cevizi yağı Türk kahvesiyle en çok kullanılan yağlardan biridir. Bu karışım için ihtiyacınız olan malzemeler 2 yemek kaşığı Türk kahvesi ve 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağıdır. Türk kahvesi ve hindistan cevizi yağını kadar iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı yüz ya da vücut bölgenize nazik bir şekilde uygulayın. 5 ila 10 dakika bekleterek ılık suyla durulama yapın. Vücudunuz için bu karışıma Türk kahvesi ve şeker peeling eklemesi yapabilirsiniz. Şeker, kahveye göre daha iri taneciklidir ve vücudunuzdaki ölü derileri iyi bir şekilde temizleyebilir.

Bu tarifler Türk kahvesi peelingi için bazı temel malzemelerden oluşuyor. Ancak herkesin cilt tipi farklıdır bu nedenle cilt hassasiyetinizi dikkate alarak tarifleri hazırlayıp dikkatli bir şekilde uygulamanız önerilir.

Blog Son Eklenenler
Stick Güneş Kremleri ile Güneşin Zararlarına Karşı Tam Koruma

Stick Güneş Kremleri ile Güneşin Zararlarına Karşı Tam Koruma

Stick güneş kremleri gündelik bakım rutininin parçası olması gereken ürünlerden birisi olarak biliniyor. Standart güneş kremlerinden daha farklı formlarda üretilen bu ürünler güneş bakım ürünü olarak ele alınıyor.

Devamını Oku
14.06.2024
Babalar Günü için En İyi Hediye: Erkek Bakım Setleri

Babalar Günü için En İyi Hediye: Erkek Bakım Setleri

Babalarımız, hayatımızdaki ilk kahramanlar ve rol modelleridir. Onların sevgisi, koruyuculuğu ve hayat boyunca bize verdikleri destek, her zaman değerini korur. Babalar Günü ise bu özel adamların ne kadar kıymetli olduklarını onlara hissettirmek için iyi bir fırsattır.

Devamını Oku
12.06.2024
EDT EDP Parfüm Arasındaki Farklar Neler?

EDT EDP Parfüm Arasındaki Farklar Neler?

EDT parfüm ya da EDP parfüm, parfümlerin üzerinde gördüğünüz terimlerdir. Eğer kendinize yeni bir parfüm almayı düşünüyorsanız bu terimlerin ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Devamını Oku
10.06.2024
Her Makyaj Çantasının Olmazsa Olmazı: Stick Rujlar

Her Makyaj Çantasının Olmazsa Olmazı: Stick Rujlar

Stick ruj son yılların en sevilen makyaj ürünlerinden biri olmayı başardı. Kullanım esnasında büyük bir pratiklik sunuyor olması sebebiyle tercih edilen bu rujlar oldukça ergonomik tasarımlara sahip.

Devamını Oku
07.06.2024
Yaşlanma Karşıtı Serumlar Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma Karşıtı Serumlar Nasıl Kullanılır?

Yaşlanma karşıtı serumlar bütün kadınların cilt bakım rutinlerine eklediği kozmetik ürünlerden birisi olarak biliniyor. Farklı markalar tarafından üretilen yaşlanma karşıtı serumlar isimlerinden anlaşılacağı üzere yaşlanmanın istenmeyen etkilerinin minimize edilmesini sağlıyor.

Devamını Oku
03.06.2024
Golden Hour Makeup Nasıl Yapılır?

Golden Hour Makeup Nasıl Yapılır?

Golden hour makeup nedir? sorusu son dönemlerde sosyal medyada en çok araştırılan konulardan biri olmayı başardı. Yeni bir makyaj trendi olan golden hour makeup; gündoğumu ve gün batımının verdiği muhteşem enerjiyi yansıtmayı amaçlayarak yapılıyor. 

Devamını Oku
31.05.2024
Liposuction Hakkında Merak Edilenler

Liposuction Hakkında Merak Edilenler

Liposuction bölgesel zayıflama amacıyla son dönemlerde sık tercih edilen uygulamalar arasında yer alıyor. Kilo alımı birçok farklı sebep doğrultusunda gerçekleşebilir. Kontrolsüz şekilde kilo almak obezite gibi ciddi problemlere yol açabilir.

Devamını Oku
27.05.2024
Fresh Kokuları Sevenlere Özel Çiçekli Kadın Parfümleri

Fresh Kokuları Sevenlere Özel Çiçekli Kadın Parfümleri

Çiçekli parfüm gibi aromatik parfümler özellikle yaz aylarının favorisi olmayı başarıyor. Farklı çiçekler ve içerikler ile hazırlanan çiçekli parfümler hafif bir koku isteyenlerin tercihi oluyor. 

Devamını Oku
22.05.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.